Мій рідний край / Моє місто / Походження назв вулиць / вул. Січових Стрільців
.jpg)
У біографії цієї вулиці були й інші назви. Носила вона ім'я Йоахіма Лелевеля — ідеолога польського демократичного руху — громадського діяча й історика. Під час польського повстання 1830-1831-го він був членом тимчасового уряду і головою "Патріотичного клубу". Викладав у Кременецькій вищій гімназії, а в 1815-1824 рр. у Віленському університеті. У радянські часи вулиця називалася на честь воєначальників періоду громадянської та Великої Вітчизняної воєн — Семена Будьонного і Миколи Ватутіна. Під час перейменувань у 1990-х названа на честь Українських Січових Стрільців.
Прикметно, що на цій старовинній вулиці збереглося чимало будинків, які є свідками її історії і дають уявлення про Тернопіль XIX — початку XX століття. Вже на початку вулиці, на розі із Руською, зберігся давній будинок майже у первісному вигляді — тепер належить Медичному університету. А на протилежному боці, де, як свідчать давні світлини, стояв цікавий партеровий будиночок — тепер на цьому місці "Домотехніка". У приміщенні, збудованому в час повоєнної відбудови, з використанням того, що залишилося від давньої будівлі, тривалий час був овочевий магазин "Бурячок". Навіть і тролейбусну зупинку так називали.
Давня вулиця увійшла в історію нашого міста також освітніми закладами. І досі зберігся будинок народної школи ім.
.jpg)
Вже з 1897-1898 навчального року школа реорганізовується у чотирикласну народну. У 1900-1901 навчальному році при цій школі утворюється ще й українська. Навчали тоді дітей в обох школах 5 вчителів, а керував той же керівник Теодор Сеник. Місць у школах явно не вистачало, поза навчанням у місті залишалося до 500 дітей молодшого шкільного віку. В 1903-1904 навчальному році шкільний штат поповнився ще одним вчителем. У листопаді 1904 року міська рада прийняла рішення про задоволення пропозиції шкільної ради щодо надання чотирикласній школі "на Микулинецькій" імені Святого Казимира, а українській, що існувала при ній — імені Тараса Шевченка.
А вже у 1906 році ці школи святкували новосілля у приміщенні на Лелевеля. Перша світова війна перервала шкільне життя. Вже у повоєнний час школу Св. Казимира очолює Здислав Кірхнер. Освітній справі служила ця будівля до 1939-го і пізніше. У повоєнні часи вона була найбільш відома як Палац піонерів — позашкільний заклад для дітей. Тут працювало чимало гуртків й бібліотека. Найбільшою популярністю користувався гурток „Умілі руки", який довгі роки очолювала Ольга Іллівна Остап'юк — уміла вишивальниця, рукодільниця і педагог за покликанням.
.jpg)
Ще одна двоповерхова півкругла будівля на розі Лелевеля і Шевченка, тепер вулиць Січових Стрільців і Пирогова, також служила справі шкільництва. Вже 1 жовтня 1899-го у новобудові розмістився інтернат (бурса) для учнів учительської семінарії. Власником цієї будівлі було Товариство опіки над інтернатом. На першому поверсі були кухня, їдальня, умивальня, дві кімнати для обслуги, а також помешкання для префекта — педагога, який опікувався інтернатом. Штатними працівниками закладу були два префекти, одна куховарка та обслуга. Префекти опікувалися навчанням, вихованням, а також дозвіллям мешканців інтернату. Хлопців забезпечували харчуванням та здійснювали лікарський нагляд. Вихованці займали сім спальних кімнат на другому поверсі, а восьма, служила залою для навчання. Вже у 1901-му кам'яницю добудували. Спочатку в ній не було ні водогону, ні каналізації. Ці вигоди, а також електричне світло, з'явилися вже після реконструкції початку 1930-х. Щорічно тут мешкало 55-56 хлопців, а на початку було лише 46. Статистика свідчить, що вихованці цього закладу успішно навчалися. У зв'язку із реорганізацією
учительської семінарії у 1937-1938 навчальному році у педагогічний ліцей інтернатом почала опікуватися дирекція ліцею. Довго цей будинок стояв обшарпаний і майже напівзруйнований. Тепер він капітально відремонтований і тут розмістився банк. На початку вулиці Лелевеля діяла ще одна бурса. Будівництво її розпочалося у 1904-му й оцінювалося в 40 тисяч корон. Ініціатором зведення нового інтернату стало "Товариство польської бурси", утворене в 1903 році. Проект розробив інженер Мрочковський, а будівництвом займався будівничий Пужак. Будівництво обійшлося у 59 тисяч корон і було закінчене у липні 1905-го. На початку січня 1905-го міська рада виділила на обладнання електричного освітлення у новобудові 1000 корон, оскільки планувалося, що бурса буде облаштова за всіма вимогами часу. Освячення нового інтернату відбулося 2 вересня 1905-го. Цей заклад увійшов в історію як бурса ім. Маврикія Мацішевського. Тут мешкало 50 учнів, в основному з польських гімназій та реальної школи. Обидва інтернати зазнали руйнувань у час Першої світової війни.
У 1898-1899 навчальному році на цій вулиці відкрився приватний Вищий жіночий інститут. У перших двох класах його навчалося 42 учениці. Опікувалися ним вчителі М. Вагилевич і Ф. Вогль. Проіснував заклад до кінця 1904-1905 навчального року.
.jpg)
У 1898-1899 навчальному році на цій вулиці відкрився приватний Вищий жіночий інститут. У перших двох класах його навчалося 42 учениці. Опікувалися ним вчителі М. Вагилевич і Ф. Вогль. Проіснував заклад до кінця 1904-1905 навчального року.