Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей
Я прозріла давно!
І для нас бачу я,
Що за хмарами сонце не згасло,
Вже зібралась до купи народна сім’я,
Залунало відродження гасло!..
Христина Алчевська

Картинки по запросу Христина Алчевская
Алчевська Христина Данилівна − український педагог, освітній діяч.
Народилася 16 березня 1841 р. в м.Борзна Чернігівської області в поміщицькій родині. Вважається засновницею недільних шкіл у Росії.У 1862 р. в Харкові заснувала жіночу недільну школу, яка проіснувала перші вісім років як нелегальна, домашня.
У школі Алчевської крім викладання офіційно визначених предметів широко подавалися відомості з української історії, географії, фізики, природознавства, літератури, гігієни. Застосовувала в недільній школі розроблений видатним педагогом К.Ушинським звуковий метод навчання.
Започаткувала метод пояснювального читання і бесіду, широко популяризувала наочне навчання.
Xристина Алчевська запровадила педагогічні щоденники, куди записувалися спостереження за розвитком психіки учнів.

Картинки по запросу Христина АлчевскаяІніціатор і автор перших систематичних навчальних програм. У працях “Що читати народові” (1888-1906), “Книга дорослих” (1899-1900), “Передумане і пережите” (1912) викладено прогресивні міркування про організацію недільних шкіл, форми і методи виховання, про роль особистості вчителя.
Школа Алчевської перетворилася на своєрідний методичний центр початкової освіти дорослого населення в імперії. У 1889 р. ця школа була представлена на Паризькій виставці, згодом на Антверпенській, Брюссельській, Чиказькій та ін. Усе це свідчило про важливість для людства освіти дорослих.
Xристину Алчевську було обрано віце-президентом Міжнародної ліги освіти. З ініціативи Xристини Алчевської в журналі “Русская школа” було відкрито постійну рубрику “Хроніка недільних шкіл” (1897-1907).
Xристина Алчевська − автор низки цінних посібників, брошур і статей з проблем освіти (“Програма з усіх предметів для дорослих і малолітніх учнів”, “Посібник для дорослих”, “Каталог навчальних посібників”, “Історія відкриття школи в селі Олексіївці Михайлівської волості” та ін.
Померла 15 серпня 1920 р. у Харкові.