Про нас / Про нас пишуть / Публікації за 2016 рік / 8 липня 2016 р. "Найчастіше діти просять журнали й сучасну прозу"

Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей
к Стахова, Ю. Найчастіше діти просять журнали й сучасну прозу: (інтерв'ю із директором Терноп. обл. б-ки для дітей Надією Новіцькою) / Ю. Стахова / Вільне життя плюс. - 2016. - 8 лип. - с. 8. - (Канікули з книжкою)

Чи не забувають юні тернополяни завітати до бібліотеки влітку? Наскільки серйозна проблема із надходженням дитячої літератури? І що, окрім читання, може зацікавити дітлахів у книгозбірні? Розмовляємо про це із директором Тернопільської обласної бібліотеки для дітей Надією Новіцькою.

—  Надіє Семенівно, яка тенденція з «літнім» читанням склалася цього річ порівняно з минулими роками?
—  Ми оцінюємо її за кількістю відвідувачів, які приходять до нас у цей період. Декілька років тому відмічали спад читання і під час літніх канікул бачили, що значно менше дітей відвідує бібліотеку. Але тепер відвідувачів книгозбірні значно побільшало. До прикладу, вчора тільки в одному відділі було 150 читачів, а в нас їх є три. Тому помітно, що діти люблять і хочуть читати, й навіть канікули не впливають на це захоплення.
—  Наскільки добре діти сприймають літературу з навчальної програми? Чи змінюється вона?
— Шкільна програма зазнала конкретних змін, тому що введені нові автори і письменники для позакласного вивчення у школі. Нас уже дивує багато років, що при цьому ніхто а освітян не звертає увагу на укомплектованість бібліотек тією чи іншою літературою. У Міністерстві освіти і науки України складають навчальні програми для шкіл. Та чиновники не вивчають книжковий ринок і не контактують з бібліотеками. Вони не цікавляться, чи забезпечені ми цією літературою. Тому нам кожного року прикро; коли приходять діти, а в нас немає потрібних книжок. Ми взагалі обмежені в плані комплектування, адже нам на це вже багато років виділяють украй мало коштів. Деякі видання закуповуємо за власні кошти, але нині вартість книжки надзвичайно висока.
—  Що діти читають із задоволенням, і на вашу думку, чому?
—  Їм дуже подобаються щомісячні журнали. Адже там є багато розваг, різноманітних ігор та конкурсів, пізнавальної Інформації. Журнали кольорові й гарно оформлені, і це викликає надзвичайний інтерес. Читають хлопчики і дівчатка й сучасну прозу. Тепер є багато авторів, які цікаво пишуть, придумуючи оригінальні назви для своїх книжок. Тим
зацікавлюють маленьких читачів.
—  Яка ситуація в бібліотеці з надходженням дитячої літератури?
—  На цей рік — критична, адже не виділено жодної копійки. Ми можемо тільки мріяти про те, що бібліотека поповниться новими виданнями. Надаючи додаткові платні послуги нашим відвідувачам, маємо змогу отримати незначні кошти, щоб купити ті книжки, які нам потрібні хоча б в одному примірнику. Є небайдужі краяни, що дарують нам видання з домашньої книгозбірні. 0т нещодавно Володимир Липницький, який працює в управлінні патрульної поліції Тернополя, приніс нам багато різножанрової літератури. Також письменники, влаштовуючи презентації своїх видань у нашій бібліотеці, залишають кілька примірників у дарунок з автографами. Ми цінуємо та пам’ятаємо про це публікуємо на сайті книгозбірні подяки всім, хто подарував нам книжки
—  Які книжки ви порекомендували б тим, хто хоче зацікавити дитину читанням?
—  Передусім зауважу, що до цього питання слід підходити індивідуально. Не можна сказати, що є окремі книжки, які б подобалися усім читачам без винятку. Звичайно, є незаперечний класик Всеволод Нестайко — от його читають майже всі. Багато видань автора вийшло останніми роками, і в нас є такі читачі, які приходять тільки за цими новинками. А взагалі кожна дитина шукає книжку на свій смак.
—  Знаю, що до вашої бібліотеки малі відвідувачі приходять не лише, аби почитати, а й побувати на різних дійствах. Що цікавого для них підготували на літо?
—  Так, ми проводимо різноманітні заходи. Для маленьких відвідувачів від одного до десяти років пропонуємо розвиваючі ігри та майстер-класи, що розвивають моторику рук. Є такий захід, як літнє читання. Тобто наші працівники виходять у місто, парки і сквери та рекламують літературу, розповідають про нашу бібліотеку.
У книгозбірні є вікна-вітражі, де ми організовуємо виставки робіт наших читачів. Тепер у Тернополі проходить VII Всеукраїнський конкурс карикатур, а роботи переможців цього заходу виставлені у наших вікнах-вітражах. А ще маємо літній кінозал, де безкоштовно показуємо мультфільми, які навчають дітей добру.
—  Дякую за цікаву розмову і бажаю вам творчої наснаги, натхнення, добра й нових звитяг у вашій благородній справі.
 

Юлія СТАХОВА,
студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.