Про нас / Про нас пишуть / Публікації за 2016 рік / 1 квітня 2016 р. "Хто пише для найменших"

Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей
к Колопенюк, М. Хто пише для найменших: [письменники краю - дітям] / М. Колопенюк // Вільне життя плюс. - 2016. - 1 квіт. - С. 6. - (До Міжнародного дня книги).

Писати для дітей – відповідально й важко, проте літературне Тернопілля не боїться труднощів. Маючи таку знану родоначальницю дитячої літератури в нашому краї як Іванна Блажкевич, можемо впевнено сказати, що продовжувачів її творчої справи у нас багато. Любов до дітей, а значить і до майбутнього нашої України – в надійних письменницьких серцях і їхніх творах.
Важко перелічити всі імена тих авторів, які писали чи пишуть для дітей, бо їх дуже багато. Це Богдан Лепкий, Роман Завадович, Борис Харчук, Оксана Сенатович, Володимир Вихрущ, Василь Ярмуш, Ярослав Сачко, Галина Гордасевич, Степан Сапеляк та ін.
Уже не одне десятиліття трудяться Мирослава Іванців, Михайло Левицький, Володимир Кравчук, Петро Сорока, Ірина Дем’янова, Марта Чопик, Валентина Семеняк-Штангей, Марія Баліцька, Жанна Юзва, Олег Герман, Богдана та Василь Дерії тощо.
Приємно, що іменну премію за твори для дітей у 1993 році заснували на честь Іванни Блажкевич. Серед перших її лауреатів - Михайло Левицький, Володимир Вихрущ, Оксана Сенатович, Ярослав Бенза, Ярослав Сачко, Богдан Мельничук, Олег Герман, Богдана Дерій та ін. Пізніше цю премію присудили Марії Баліцькій, Валентині Семеняк-Штангей, Тамарі Ткачук-Гнатович.
Протягом 90-х років (за аналізом В. Дерія) на Тернопіллі видано більше двадцяти книжок для дітей. Серед них: збірки віршів Марії Баліцької «Сіренькі кролики», Ярослава Бензи «Чарунки», Володимира Вихруща «Козачок» та «Україночка», Мирослави Іванців «Тарантас», Володимира Кравчука «Сніжок промок», Михайла Левицького «Сніг горів від снігурів», Ярослава Сачка «Повітруля», Володимира Ханаса «Абетка для Василька», Марти Чопик «Гарні діти в мами-квочки», «А що бачать очка?», Василя Дерія «Мій букварику, букводарику», Наталі Волотовської «Наталчина абетка» та ін.
Початок нового тисячоліття приніс нові дарунки дітям: книжки Марії Баліцької («Казка про податки», «Джерело любові», «Парасолька для сонечка», «Андрійків світанок», «Лісова скарбничка», «Веселкове диво», «Подільська Ластівка у Таврійському краї», «Мар’янчині секрети»); Олега Вітвіцького («Повстанська абетка», «Пригоди Алярмика та його друзів»); Надійки Гербіш («Помаранчевий дарунок», «Пригоди у весняному саду», «Найважливіша знахідка», «Мишеняткова арифметика», «Одного разу на Різдво»); Олега Германа («Сто потайних дверей, або Пригоди джури Михайлика»); Марії Гуменюк («Співає мама тихо колискову», «Мандрівка павучка», «Чарівні промінці», «Осіння вишиванка», «Мандрівничок у кожну пору року», «Кругорік», «Барвистий світ», «Зустріч у лузі»); Ірини Дем’янової («Забавлянка», «Чи втікав би з річки рак?», «Кого півник розбудив?», «Цікавий зоосад», «Вервиця», «Слон, слониха, слоненя», «Все навколо веселкове»); Богдани Дерій («Мудрість хитрості не сестра», «Корона для принцеси», «Не гави, а шкільні забави», «Книжки в сумці, а розваги на думці»); Богдани Дурди («Дивосвіт», «Веселка»); Володимира Кравчука («Ліниві чобітки», «Схудла баба снігова», «Для дівчаток і хлоп’ят вузлик віршиків до свят», «Бігло садом Віршеня»); Зої Кульчицької («Чомучко», «Кольорові носики», «Маленьке сонечко», «Погляд проліска»); Ірини Мацко («Пригоди маленького Моніка», «Мамине серденько», «Козацький скарб», «Рости моє деревце з міцного коріння», «Загублена писанка»); Богдана Мельничука (співаник «Козацького роду»); Оксани Небесної («Ойкумена»); Ганни Осадко (Більше 15 книг, серед яких: «Відгадай, хто це?», «Відгадай, що це?», «Хто живе у морі», «Пластилінові загадки», «Котячі мрії»); Віри Паронової (більше 60 книг, серед яких: «Катрусин ранок», «Моє тіло», «Дерева і кущі», «Кошенятко заблудилось», «Казки про квіти», «Велике серце», «Іспит милосердя» тощо); Надії Пасічник («Терезка з Медової печери»); Ярослави Підлужної («Дзень-дзелень», «Дітям про професії» (2013)); Романа Росіцького («Прудкі вітерці», «Місія», «Мешканці старого двору», «Лук нічної громовиці»); Валентини Семеняк-Штангей («Срібна пектораль», «Спитай у свого Янгола», «Писана торба (а в тій торбі)», «Великі пригоди маленького Люстерка», «Булочка для…Бога»); Петра Сороки («На ясні зорі Запорожжя»); Тамари Ткачук-Гнатович («Жива вода-водиченька», «У бабусинім дворі», «Вірші про найкращі пори: від сніжинки – до комори», «Пташиний ранок», «Числа, цифри, цифренята», «Про пригоди в синіх водах», «Таємнича місія», «Казка про Добрика»); Марії Тройчак («Максимкове свято»); Христини Христенко («Мімі та Сісі: дзеркальне відображення»); Ірини Чуйко («Чорний кіт на снігу»); Галини Шулим («Завітала в гості казка», «Пригоди гномика Чарлі» (співавт.) і багато інших видань поповнили фонди книгозбірень для дітей та домашніх бібліотек.
Приємно відзначити, друкують твори для дітей наших літераторів-земляків журнал «Літературний Тернопіль» та альманах «Подільська толока».
Безумовно, дитяче видання потребує цікавих та оригінальних ілюстрацій. Тому наші автори тісно співпрацюють з художниками-ілюстраторами, які теж вкладають душу і творчість у кожну дитячу книжку. Серед них - Л. Василишин, М. та О. Дмітрухи, І. Козій, І. Крамар, О. Демчак, В. Стецюк, В. Басалига, О. Козак, О. Томків, В. Дунаєва, Н. Волотовська, Г. Осадко, С. Костишин та багато інших.
Варто сказати добре слово про письменників-уродженців нашого краю, які творять для діток, проживаючи в інших містах. Це Мар’яна Савка, авторка дванадцяти книжок для дітей; Богдан Чепурко (п'ять книжок для дітей); Марія Чумарна (вісім дитячих книжок).
У цьому огляді літератури для дітей авторів нашого краю здійснено суб’єктивний відбір письменників та їхніх творів. Сподіваємося, що літературні оглядачі та критики звернуть увагу на цю тему й зовсім скоро ми отримаємо професійну оцінку дитячої літератури нашого краю.
На завершення зазаначимо, що інформаційно-бібліографічний відділ обласної бібліотеки для дітей започаткував торік випуск бібліографічних довідок-пам’яток «Нові імена в дитячій літературі нашого краю». 


 
Підготувала Марія Колопенюк,
бібліограф обласної бібліотеки для дітей