Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей
 Чорна, І. В. Бібліотечний диліжанс «Народні символи України»: [рослинні, тваринні, соц.-побутові символи] / І. В. Чорна // Шк. бібліотека. -  2015. - №10. – С. 46-47

Рослинні символи України

Верба - символ краси, неперервності життя. Вона дуже живуча: встромиш у землю гілочку - і виросте дерево, засип подряпину порошком меленої вербової кори - і кров зупиниться.
В Україні росте близько 30 видів верби. Говорять: «Де вода, там і верба». Вона своїми коренями скріплює береги, очищає воду.
Коли копали криницю, то кидали шматок вербової колоди для очищення води. У відро з водою клали вербову дощечку, а на неї ставили кухлик для пиття води.
Перед Великоднем шостий тиждень посту називається «Вербним».
Калина - символ кохання, краси, щастя.
Навесні калина вкривається білим цвітом і стоїть, як наречена у білому вбранні, а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю, печуть смачні пироги, лікуються. Народ склав про неї багато легенд та пісень.
Завжди любили люди цілющу красуню калину, вона росла біля кожної хати. Красива вона і в пору цвітіння, і коли багряніє восени листя, і взимку, коли на тлі білого снігу червоніють її ягоди. Дівчата вишивали на сорочках калину, її вплітали у віночок. Калиною завжди прикрашали весільний коровай.
З гілочки калини батько синові робив сопілочку, а слабеньким дівчаткам-немовляткам робили колисочку із калини.
Барвінок - символ вічності та кохання. Цю рослину назвали так на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки. Барвінком прикрашають весільний коровай, його садять біля хат. Він зеленіє навіть під снігом.
Тополя також є нашим народним символом. Зі стрункою тополею порівнювали гнучкий дівочий стан та нещасливу дівочу долю.
Символом сили, могутності, довголіття є дуб.
Матері своїм синам на сорочці вишивали листя дуба, щоб син був сильним, міцним. Спали на дубових ліжках, які, за повір’ям, додавали під час сну сили.
Дуб, як і інші наші народні символи, має лікувальні властивості У дубовому лісі добре почувають себе люди, які страждають на серцеві захворювання.
 
Тваринні символи
У княжі часи улюбленою твариною був тур
У козацькі часи - кінь. У багатьох думах, піснях оспівували козака і тут же згадували його коня.
Але найулюбленішими тваринними символами є птахи.
Про зозулю в Україні ніхто ніколи не говорив погано. У народних піснях зозулю порівнювали з матір’ю, яка побивається за своїми дітьми, називали лагідно «зозуленькою-матінкою».
Ластівка також є символом матері.
Улюбленим птахом в Україні є лелека. Його назвали на честь божества добра і кохання - Леля. Говорили колись, що Лель живе у душі доброї людини, а лелека мостить гніздо на подвір’ї добрих людей.
Символом туги за рідним краєм є журавель. Це щемливе відчуття, яке чути у курликанні журавлів, відчуває людина, коли вона далеко від Батьківщини.
Український народ дуже співучий. Давня легенда розповідає про пташку, пісні якої стали перекладом на пташину мову пісень нашої Батьківщини. Ця пташка - соловей.
За легендою, солов’ї навесні гуртом прилітають в Україну, щоб слухати наші пісні, перекладати їх на пташину мову і нести в далеку Індію. Саме у нас солов’ї висиджують пташенят, щоб від самого народження вони чули найкращі у світі пісні.
 
Соціально-побутові символи
Існує багато легенд, казок, пісень, віршів про дорогі й рідні нашому серцю символи. Вони відтворені у вишивках на сорочках, рушниках.
Вінок - символ життя, долі, життєвої сили; символ дівоцтва. Вінок є також символом довершеності.
До українського віночка вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна квітка у віночку щось символізувала: троянда — кохання; біла лілія - символ чистоти й невинності, вважається квіткою Діви Марії; волошка - простота, ніжність, вереск - самостійність; дзвоник польовий - вдячність; лавр - успіх, слава; мальва — краса, холодність; півонія — довголіття; ромашка - мир, ніжність, кохання; безсмертник - здоров’я роду людському; калина - символ краси та дівочої вроди, символ України.
До віночка в’язали кольорові стрічки. Посередині світло-коричнева стрічка - символ землі-годувальниці, ліворуч і праворуч від неї дві жовті — символ сонця, за ними світло- і темно-зелена - символи живої природи, краси й юності. Далі синя й блакитна - символи води й неба. Потім з одного боку жовтогаряча — символ хліба, а з іншого — фіолетова — символ розуму, потім малинова — символ щирості та рожева — символ багатства. По краях в’язали білі стрічки — символ чистоти. На лівій унизу вишивали сонце, а на правій — місяць.
Рушник - ще один національний оберіг, народний символ України. Все життя українця пов’язане з рушниками.
Хліб-сіль на вишитому рушнику - то висока ознака гостинності народу. Рушник на стіні — невід’ємний символ хатнього інтер’єру; в Україні не було жодної оселі, яку б вони не прикрашали. Гарно оздоблений рушник, висів біля ґанку на кілочку в кожній сільській хаті, ним витирали руки й посуд, накривали діжку з тістом, спечені паляниці, з ним ходили доїти корову, з ним починали обжинки.
Рушником ушановували появу немовляти у родині, одруження дітей, зустрічали рідних і гостей, проводжали людину в останню путь, виряджали в далеку дорогу батька, сина, чоловіка й коханого.
Жінки ткали рушники в жіночі дні - середу, п’ятницю й суботу. Перший витканий рушник призначався для гостей. Він завжди висів на видному місці. Господиня в знак поваги до гостя давала йому рушник на плече чи в руки.
Вишиванка - культурне надбання нашого народу» яке пройшло крізь віки. Мовою візерунку вишиванка розповідає про чистоту почуттів та глибину безмежної любові. Це свого роду сімейний оберіг для чоловіка та жінки, маючи вдома таку красу, ми отримуємо енергію наших предків, пишаємось минулим та гордо дивимось у майбутнє.
Лялька-мотанка - здавна відома як оберіг. Вона виконує різні функції: охорона дому, сім’ї, дітей, сну, господарства, близьких та рідних.
Писанка - символ сонця; життя, його безсмертя; любові й краси; весняного відродження; добра, щастя, радості. Кожен орнаментальний мотив має певне сакральне значення. З них на писанці складається мальована молитва про злагоду й мир поміж людьми. У християнській культурі українців писанка стала символом воскресіння.
 
Вікторина
1. Дерево, яке освячується в церкві перед Великоднем. Воно охороняє від злих сил. (Верба)
 
2. З якою пташкою порівнюють співучість українського народу? (Соловей)
 
3. Яка рослина є символом кохання? (Барвінок)
 
4. Як називається лялька, яка є оберегом? (Мотанка)
 
5. Дерево-символ, з яким в українських на- родних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат. (Тополя)
 
6. Який птах створює своє гніздо на подвір’ї добрих людей? (Лелека)
 
7. Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (Калина)
 
8. Листя якого дерева вишивали матері на сорочках своїм синам, щоб вони були сильними та міцними. (Листя дуба)
 
9. Чим прикрашають голову українські дівчата, символ дівоцтва. (Вінок)
 
10. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу. (Рушник)




Скачати документ