Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей


Олександр Іванович Купрін народився 26 серпня (7 вересня) 1870 року у невеличкому містечку Наровчат в Пензенской губернії у ній потомственого дворянина, дрібного чиновника Івана Івановича Купріна. Батька свого Купрін не пам'ятав, він помер від холери в 1872 р. Овдовевшая мати - Любов Олексіївна Купріна, вроджена княжна Куланчакова - в 1874 р., позбувшись коштів для існування, змушена була з дітьми залишити Наровчат і оселитися у Москві.
Старшую доньку спромоглася влаштувати в Петербурзький жіночий пансіон, а середню - Московський сирітський. Любов Олексіївна доглядала хворих. Спочатку Сашко жив разом з матір'ю. Проте, в 1876 року через скрутний матеріального становища Любов Олексіївна змушена була віддати сина у сирітське училище. Семирічний хлопчик одягнув першу у житті форму - парусинові панталони і парусинову сорочку, обшиту навколо ворота й роззирнімося навколо рукавів кумачевої стрічкою. У 1880 року він здав вступні іспити у Московську військову гімназію, пізніше перейменовану у кадетський корпус. Юний Купрін мріяв стати відважним офіцером, зробити подвиги і заслужити бойові ордена. Закінчивши кадетський корпус, восени 1888 року Купрін вступив у Третє Александровское юнкерське училище у Москві. Роки навчання у юнкерському училище для Олександра Купріна були часом військової романтики і відчайдушного суспільства, часом перше кохання і першою, ні вдалою, публікації.
У 1889 року у журналі «Російський сатиричний листок» було опубліковано оповідання Купріна. Перший смак Московської військової слави, перший гонорар та двоє діб гимназийного арешту за «недбале вивчення статуту внутрішньої служби», оскільки юнкери або не мали права друкувати свої твори без дозволу начальства. Після закінчення училища А. І. Купрін чотири роки служив підпоручиком 46-го Дніпровського піхотного полку. Прожитое і побачене упродовж свого служби в полку стало основою написання однієї з головних творів письменника - повісті «Поєдинок». У 1893 року молодий підпоручик закінчує повість "В темряві", розповідь "Місячної вночі" і "Дізнання", але з надає цьому особливого значення.
«Письменником почав випадково», - пізніше скаже Купрін. Військова кар'єра Олександра Купріна скінчилася 1894 року, причиною стало зіткнення шляху до Петербург з околоточным наглядачем (поліцейським), груба настирливість якого закінчилася йому вимушеним купанням з Дніпра. Про подію доповіли, і наказом командувача військ київського військового округу Купрін ні допущений здатися іспитів в Миколаївську академію генерального штабу. Він довго лежав ліжкові у своєї, описаної в "Поединке», комірчині, розмірковуючи у тому, що військові - ця сама нещасна стан. Що поручик, капітан, генерал то, можливо будь-ким: сміливцем, боягузом, негідником, злодієм, п'яницею, чесною і порядною людиною - але щасливим ніколи. Тільки вийшовши у відставку, Купрін знаходить довгоочікувану свободу, проте колишній офіцер я не готовий до вільної життя.
Оселившись у Києві, які мають певної громадянської професії, він пробує себе у різних галузях діяльності - працює вантажником, комірником, лісовим об'їждчиком, землеміром, коректором. Потім Олександр Купрін влаштувався репортером до газети - судова і поліцейська хроніка, писання фейлетонів - головна літературна школа Купріна. Основний творчий розквіт Купріна, належить до межі 19 і 20 століть. Тоді ж автором створено найзначніші твори.
У 1902 року письменник одружується з дочкою видавця журналу «Світ божий» - Давидової Марією Карловной. Певний короткий час він діяльно співпрацює в "Мірі Божому" як і редактор, і навіть друкує там низку творів: "У цирку", "Болото". У 1903 року виходить перший збірку розповідей письменника. Після поїздки до 1907 року у Фінляндію вона в шлюб вдруге, одружившись з племінниці Д. М. Мамина-Сибиряка, Єлизаветі Морицовне Гейнрих. Протягом першого десятиліття 1900-х років талант Купріна сягає найвищого розквіту. У 1909 року письменник отримав упродовж трьох томи художньої прози академічну Пушкінську премію, поділивши її з І. А. Буніним. У 1912 року у видавництві Л. Ф. Маркса виходить збори Шевченкових творінь в доповнення до популярному журналу "Ніна".
Під час Першої Першої світової письменник організував на приватні засоби у своєму домі в Гатчині військовий госпіталь, доглядала за пораненими його друга дружина. Сам Купрін вирушає на фронт, але у незабаром його демобілізували за стану здоров'я. Лютневу революцію Олександр Купрін прийняв із захопленням інтелігента, але більшовицькому перевороту поставився насторожено. Творчість Купріна у роки між двома революціями протистояло упадочническим настроям минулих років: цикл нарисів «Лістригони» (1907-11), розповіді про тварин, розповіді «Суламиф», «Гранатовый браслет» (1911). Його проза стала помітним явищем російської літератури початку століття. Після Жовтневої революції письменник прийняв політику військового комунізму, «червоний терор», вона відчула страх за долю російської культури.
Восени 1919, перебувають у Гатчині, відрізаною від Петрограда військами Юденича, емігрував зарубіжних країн. Сімнадцять, які письменник провів у Парижі, були малопродуктивним періодом. Тільки 1927 року виходить збірник Купріна "Нові повісті й оповідання". Після цього збіркою з'являються книжки "Шатро св. Исаакия Далматского "(1928) і " Елань "(1929). Розповіді, опубліковані з газети "Відродження" в 1929-1933 роках, входить у збірники "Колесо часу" (1930) і "Жанетта" (1932-1933). З 1928 голи Купрін друкує розділи з роману "Юнкера", який вийшов окремим виданням в 1933 року.
Всі ці роках чужині А. І. Купрін дуже сумував за Батьківщиною, з російської природі, по-живому російській мові. Письменник твердо вирішив повернутися до Росії. Навесні 1937 року його мрія, зрештою, збулася. І вже 31 травня 1937 Москва зустріла письменника. Уся країна негайно ж дізналася про його приїзді. Однак вже був зовсім інший Купрін, яким його пам'ятали сучасники. Виїхав він міцним і сильним, а повернувся зовсім хворим, безпорадним. Проте, Купрін сподівається написати про нове Росії. Він поселяється в Голицинском будинку творчості письменників, де до нього приходять старі друзі, журналісти й просто шанувальники його таланту.
Останніми днями - зиму і літо 1938 року - Купрін провів у Ленінграді та Гатчині. Тяжка недуга (рак) завадила Купріну відновити творчу роботу. 25 серпня 1938 року - Олександр Іванович Купрін помер.