Про нас / Про нас пишуть / Публікації за 2015 рік / Шкільна бібліотека (2015 р. №8. С. 6-9.) "Нові можливості, нові ідеї, нова якість обслуговування"

Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей
Чайківська, Н. А. Нові можливості, нові ідеї, нова якість обслуговування: [з досвіду роботи Тернопіл. обл. б-ки для дітей] / Н. А. Чайківська // Шк. бібліотека. - 2015. - №8. - С. 6-9.

Роль сучасної бібліотеки, у першу чергу дитячої, підвищується в багато разів, адже вона має передати своїм користувачам знання набуті раніше, а також підготувати їх до життя в сучасному середовищі, де накопичення інформаційних масивів відбувається дуже швидкими темпами.
Саме тому, перед нами гостро постає питан­ня, як перетворити дитячу бібліотеку у заклад, невимушена атмосфера якого сприяла б залученню дітей до читання, розвитку їх творчих здібностей, задоволенню спільних родинних інтересів.
Сьогодні Тернопільська обласна бібліотека для дітей спрямовує свою роботу в першу чергу на інтелектуальний розвиток дітей та організацію їх змістовного дозвілля разом з батьками. Звичайно, поряд із активним пошуком нових шляхів популяризації бібліотечних ресурсів та запровадженням інтерактивних методик робо­ти з користувачами, продовжуємо застосовува­ти традиційні бібліотечні форми обслуговуван­ня читачів.
Однією з таких форм є творчі зустрічі з відомими людьми. За кілька останніх років читачів книгозбірні відвідали сучасні письменники: Іван Андрусяк, Андрій Курков, Роман Скиба, Наталка Позняк
(м. Київ), Марія Чумарна, Ева Гата, Андрій Бачинський, Наталка Малетич (м. Львів), Надія Гуменюк (м. Луцьк), творчі люди нашого краю - Богдан Безкоровайний, Валентина Семеняк-Штангей, Богдан Мельничук, Володимир Барна, Петро Шпорчук, Ірина Мацко, Богдана Дурда, Марта Чопик, Віра Паронова, Анастасія Кізілова, Наталя Волотовська, Левко Корженевський, Олександр Папуша; Яна Гавриш, Валентина Головань та інші.
Бібліотека тісно співпрацює із Всеукраїн­ським фестивалем книговидавців «Джура-фест». В рамках фестивалю працівниками книгозбірні організовано ряд зустрічей із письменниками, гостями міста Тернополя, зо­крема, Лесею та Леонідом Біликами, Вірою Клименко, львівським письменником, літера­турознавцем, журналістом і видавцем Василем Табором та перекладачем, художником, реставратором старовинних ікон Левом Скопом.
В цікавій інтерактивній формі відбувають­ся літературні читання та презентації новинок літератури від видавництва «Навчальна кни­га - Богдан», під час яких діти знайомляться з новими виданнями української та зарубіжної літератури, які побачили світ у цьому видав­ництві.
З нагоди Міжнародного дня захисту ді­тей для юних тернополян та гостей міста Тернопільська обласна бібліотека для дітей що­року організовує свято дитинства «Хай сонцю і квітам всміхаються діти». В ході свята юні відвідувачі беруть участь у цікавих та веселих заходах, які відбуваються на майданчику біля бібліотеки, Театральному майдані та біля фон­тану «Кульбабка».
Традиційним у нашій бібліотеці є відзначен­ня Всеукраїнського тижня дитячого читання, в рамках якого організовуються: книжково-ілюстративні виставки, посвяти в читачі, теа­тралізовані інсценізації, інформаційні години, літературні калейдоскопи тощо.
З нагоди професійного свята Всеукраїнського дня бібліотек наша книгозбірня щороку запро­шує своїх читачів, а також усю дитячу громаду міста, відвідати заходи, які проходять під гас­лом «Бібліотеки потрібні дітям - діти потрібні бібліотекам!».
Впродовж тижня бібліотекарі проводять екскурсії, знайомлять відвідувачів з книжковими фондами та послугами, якими вони можуть скористатися. Відчути себе справжніми бібліотекарями, познайомитися з правилами оформлення читацького формуляра, з процесами бібліотечного обслуговування, відвідувачі мають нагоду під час рольової гри «Побавимось у бібліотекаря» та майстер-класу «Професія, яка дарує мудрість».
Впродовж канікул для юних тернополян організовуються літні читання «Літо кличе до бібліотеки». Відвідувачі із задоволенням, цікавістю та позитивними емоціями беруть участь в усіх запропонованих заходах, зокрема: літе­ратурних круїзах, подорожах сторінками улю­блених книг, літературних конкурсах та вікто­ринах, різноманітних майстер-класах та ін.
На новий рівень обслуговування дитяча книгозбірня піднялась у 1996 році, після того, як у бібліотеці з’явився перший комп’ютер і наші читачі отримали можливість користуватись такими додатковими послугами, як пошук рефератів, набір тексту, друк на принтері, ксероко­піювання документів тощо.
З відкриттям на базі бібліотеки ІАТР-центру, бібліотека почала надавати інформаційні послуги через Інтернет, забезпечувати безкоштов­не навчання основ комп’ютерної грамотності бібліотекарів та жителів міста. Це дозволило бібліотекарям навчатись самим та навчати ді­тей роботи на комп’ютері. Отримавши відпо­відні знання, діти розвивали свої творчі та ро­зумові здібності, вчилися створювати електронні малюнки, підбирати кольори (флеш-розмальовки), оформляти вітальні листівки, віртуальні фотоальбоми, створювати мультимедійні презентації, а також брати участь у чатах та форумах, спілкувалися з друзями у соціальних мережах.
Розуміючи важливість та особливості ранньо­го розвитку малюків, колектив Тернопільської обласної бібліотеки для дітей давно мріяв про створення максимально комфортних умов для маленьких користувачів, що сприяло б більш активному залученню їх до бібліотеки, роз­витку у них інтересу до книги та читання як важливих елементів виховання та формування особистості.
З цією метою бібліотека активно включи­лася у процес написання проектів для отри­мання грантів від різних благодійних фон­дів. Проводиться активна робота у проекті «Бібліомістечко» - інноваційні послуги для дітей і батьків», у рамках якого щороку відбу­вається приблизно 150 заходів, до участі в них залучається майже 2 500 наймолодших відвідувачів від 1 до 10 років.
Проект започаткований завдяки участі бібліотеки у конкурсі програми «Бібліоміст». Маленькі відвідувачі «Бібліомістечка» люб­лять малювати, грати в логічні та розвиваючі ігри, складати пазли, шукати відмінності між малюнками на сенсорному моніторі та інтерактивній дошці, розміщених в «Інтернет-куточку». Це допомагає розвивати зорове сприйнят­тя дитини, увагу та дрібну моторику рук.
Крім того, завдяки сучасному мультимедійному обладнанню, наші читачі мають нагоду знайомитись з героями улюблених книг та мульт­фільмів, відвідуючи кінозал «Мультитек@».
З кожним днем у сім’ях наших відвідувачів збільшується кількість комп’ютерів, під’єдна­них до мережі Інтернет. Це означає, що все більше дітей отримують можливість працювати у всесвітній мережі, а тому актуальною є про­блема доступу дітей до небезпечної інформації. З цією метою бібліотекарі організовують інте­рактивні години «Безпека в Інтернеті», вір­туальні мандрівки безпечними сайтами, зна­йомлять молодших школярів та їх батьків із питаннями інформаційної безпеки в Інтернеті. Друкувати на клавіатурі молодші школярі вчаться, виконуючи цікаві вправи з анімованою клавіатурою. Щоб краще запам’ятати розташування клавіш, бібліотекарі пропонують дітям пограти у відеоігри «Збери клавіатуру» та «Друкуємо швидко». А в ході онлайн-ігор «Тренування швидкого читання» діти від 7 до 10 років розвивають навички читання. Під час таких заходів обов’язково проводяться розмин­ки для рук та очей.
Завдяки активному запровадженню інноваційних форм у практику роботи, бібліотека отримала перемогу у конкурсі «Історія успіху», що був оголошений «5 каналом» спільно з програмою «Бібліоміст», результатом чого стала демонстрація 20-хвилинного репорта­жу про сучасні форми роботи Тернопільської обласної бібліотеки для дітей у програмі «Простір ідей». Разом зі знімальною групою до «Бібліомістечка» завітав поважний гість, ві­домий скульптор Олег Пінчук. Цікавими доз віллєвими заходами для малечі були також «День Святого Валентина у «Бібліомістечку» та «Бібліомістечку - 1 рочок».
Нещодавно бібліотека презентувала свої послуги на Ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади» у м. Києві, під час якого за підсумками конкурсу на кращу інноваційну бібліотечну послугу отримала нагороду за III місце у номінації «Послуги для молоді та сім’ї». Крім того, інноваційні послуги бібліотеки були представ­лені на регіональному ярмарку бібліотечних інновацій у м. Львові, де бібліотека була на­городжена двома сертифікатами у спеціальних номінаціях «Найбільш інноваційна бібліотечна послуга» та «Найкращий буктрейлер».
Розпочато реалізацію ще одного проекту, який переміг у конкурсі «Вільний доступ до Інтернету», започаткованому програмою «Бібліоміст». За умовами даного проекту у бібліотеці створено ресурсний інформаційно- освітній центр «Поглянь у майбутнє» для соціально незахищених категорій дітей та батьків, які опинились у складній життєвій ситуації.
Запровадження інноваційних форм у роботу бібліотеки позитивно впливає не тільки на стосунки між бібліотекарем і читачем, але й дозволяє більш творчо презентувати фонд бібліотеки. До усіх активних та інтерактивних заходів бібліотекарі підбирають відповідну літературу та рекомендують її учасникам. Про те, що такі форми цікаві не тільки бібліотекарям, а в пер­шу чергу нашим відвідувачам, свідчить збіль­шення кількості відвідувань, залучення нових читачів, а часом і цілих сімей, які раніше ніко­ли не відвідували книгозбірню. Важливим ар­гументом високої оцінки діяльності бібліотеки є також враження читачів, залишені у «Книзі відгуків та побажань».
Активно впроваджуючи інновації в роботу з користувачами, бібліотека не забуває і про ще одну з головних функцій обласної книгоз­бірні - навчати та ділитись успішним досвідом.
З метою удосконалення фахового рівня дитячих бібліотекарів області та популяризації ін­новаційних форм роботи з дітьми, бібліотекою організовано семінари-практикуми «Проектно-програмна діяльність бібліотек», «Розвиток сімейного читання як один з аспектів форму­вання майбутнього читача», «Бібліотечний простір: медіа, інформація, культура», під час яких учасники отримали відповідну методичну підтримку та консультації фахівців ОБД з актуальних питань бібліотечної роботи.
Використання найновішого технічного обладнання дозволило бібліотеці стати одним із перших сучасних культурно-інформаційних та дозвіллєвих центрів не тільки в нашій області, а й в усій Україні. На базі нашої бібліотеки організовуються тренінгові навчання для за­ступників директорів ЦБС з роботи з дітьми, для завідувачів міськими бібліотеками для ді­тей, завідувачів сільськими бібліотеками-філіями області. Бібліотека проводить тренінги для батьків, вихователів та вчителів.
З метою розповсюдження досвіду роботи бібліотеки з впровадження інноваційних форм про­ведено ряд майстер-класів «Бібліомістечко» - майданчик для розвитку дітей» для колег із Львівської та Хмельницької ім. Т. Г. Шевченка обласних бібліотек для дітей, районних, місь­ких, сільських та шкільних бібліотекарів нашої області.
На сайті бібліотеки (http://www.odb.te.ua/) створено розділ «Скарбничка методиста», який постійно поповнюється новою інформацією і містить рубрики: «Консультації», «Методичні поради», «Ділимось досвідом», «Поради шкільному бібліотекарю». Започатковано інтернет-проект «Дитяча бібліопланета Тернопілля» - путівник по бібліотеках для дітей, де подаються дані про всі центральні районні та міські бібліотеки для дітей нашої області, а також основні показни­ки їхньої діяльності.
Крім того, бібліотекарям області постійно надаються індивідуальні консультації та практич­ні поради з питань удосконалення бібліотечно­го обслуговування дітей. Такою послугою мож­на скористатись не тільки під час відвідування книгозбірні, а й за допомогою віртуальної до­відки «Запитай у бібліографа» та «Приймальні бібліотекаря», розміщених на сайті бібліотеки.
Актуальність застосування ігор у бібліо­течній діяльності з дітьми, а також досвід запровадження ігрових методик у роботу на­шої бібліотеки спонукали нас до підготов­ки практичного посібника. В результаті фа­хівцями Тернопільської обласної бібліоте­ки для дітей видано навчальний посібник «Бібліомістечко» - майданчик для розвитку дітей».
У посібнику представлено аналітичні, оглядові, практичні статті та матеріали, підготов­лені фахівцями Тернопільської обласної бібліо­теки для дітей та інших українських бібліотек для дітей, а також теоретико-методологічні поради, надані у статтях педагогів-науковців. Окремі ігрові методики та узагальнення досві­ду зарубіжних країн розміщено з посиланнями на відкриті джерела в Інтернеті. Посібник про­ілюстровано фотографіями, зробленими під час заходів у рамках проекту «Бібліомістечко».
Активна робота працівників бібліотеки та тісна співпраця із засобами масової інформації дозволяє формувати позитивний імідж устано­ви, інформувати громадськість міста про нові послуги, що безперечно привертає увагу грома­ди до бібліотеки та сприяє збільшенню кілько­сті відвідувачів книгозбірні.
Про роботу бібліотеки постійно здійснюють­ся репортажі на обласному радіо, друкують­ся статті на сторінках місцевих газет, велика кількість анонсів, оголошень, інформація про організовані заходи публікується в інтернет-газетах, транслюються відеосюжети на телека­налах.
Значна увага в діяльності бібліотеки приді­ляється співпраці з різними установами та гро­мадськими організаціями: загальноосвітніми, дошкільними закладами та ін.
Рекламна діяльність бібліотеки - один із найважливіших засобів формування іміджу установи, популяризації її послуг серед грома­ди та залучення нових користувачів.
Однією з дієвих форм популяризації книги, читання та інших послуг серед місцевої грома­ди є бібліотечні флешмоби. Такі заходи книгоз­бірня періодично організовує на Театральному майдані міста. Бібліотекарі разом із дітьми на лавочках читають книжки, пропонують їх пе­рехожим ровесникам, запрошують до бібліотеки, читачі діляться враженнями від перебуван­ня у бібліотеці, а потім із гаслом «Читати - це круто! Приєднуйся!» вирушають до бібліотеки.
З метою ознайомлення користувачів з асор­тиментом послуг, які надає бібліотека, щоро­ку працівники книгозбірні проводять близь­ко 40 екскурсій для читачів-дітей, студентів Тернопільського національного педагогіч­ного університету ім. В. Гнатюка, студентів Теребовлянського вищого училища культури.
Велика увага приділяється створенню та роз­повсюдженню друкованої рекламної продукції: буклетів, візиток, оголошень, прес-релізів, за­прошень, пам’яток читача тощо.
Тернопільська обласна бібліотека для дітей активно працює над створенням позитивного іміджу в інформаційному суспільстві через сайт бібліотеки (http://www.odb.te.ua/). З цією ме­тою протягом року на сайті книгозбірні роз­міщується близько 100 інформаційних пові­домлень про проведені заходи, наповнюються рубрики «Книга тижня», «Радимо прочита­ти», «Нові надходження», «Видавнича діяль­ність», «Письменники-ювіляри». У розділі «Автор дарує книгу» розміщено 85 інформа- цій про дарувальників бібліотеки з автографа­ми та побажаннями. Великою популярністю серед відвідувачів сайту користується інтернет-проект «Літературна карта Тернопілля» (http://www.odb.te.ua/?menu=info&id=923), який знайомить з біографіями та творчістю пись­менників нашого краю.
Крім того, створено окремий сайт проекту «Бібліомістечко» (http://bibliomistechko.te.ua/), який інформує користувачів про усі цікаві по­дії, що відбуваються на ігрових майданчиках книгозбірні.
Працівниками сектору естетичного виховання створено інформаційний блог «Багатобарвний світ мистецтва» (http://art-departament.blogspot.com/), який відображає мистецьке життя краю, інформує про творчі акції бібліотеки. Бібліотека має свої сторінки у соціальних мережах Fасеbоок, Тwitter, Однокласники, ВКонтакті. З метою по­пуляризації послуг створено ряд мультимедій­них презентацій та відеороликів, розміщених на сайті, блогах бібліотеки, у УоuТubе.
Запровадження інновацій вимагає високого рівня як професійної підготовки працівників, так і відповідальності за результати впрова­дження цих форм у діяльність бібліотеки. Колектив нашої книгозбірні чітко усвідомлює, що сьогодні інновації є невід’ємною частиною бібліотечного життя, вони допомагають нам стати конкурентноздатними, адже тільки зав­дяки постійному пошуку бібліотека не загу­бить свого іміджу, а завжди буде залишатися втіленням нового, незнаного і креативного.