Скарбничка методиста / Консультації, методичні поради / "Ключі до читання" (Методичні рекомендації щодо організації та проведення у 2015 році Всеукраїнського тижня дитячого читання 2015)

Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей
Методичні рекомендації щодо організації та проведення у 2015 році

 
Всеукраїнського тижня дитячого читання
 
 Протягом десятиліть останній тиждень березня неодноразово змінював назву: Книжкові іменини, Тиждень дитячої та юнацької книги, Тиждень дитячого читання… Та незалежно від офіційної назви, цей тиждень є святом дитячого читання, святом, яке має на меті познайомити дитину з книгою.

 Всеукраїнський тиждень дитячого читання 2015 може складатися із тематичних днів за літературними жанрами (День казки, День періодики, День історичної книги, День детектива, День поезії тощо), за видами мистецтва (День кіно, День мультфільму, День музики, День театру) або з окремих заходів. Важливо, щоб його дні були наповнені активними, діалоговими, ігровими формами роботи, які дозволяють розкрити основну тему дня, а також стимулювати читацьку активність дітей та підлітків.

 Пропонуємо орієнтовну програму проведення Тижня:
1-й день – Урочисте відкриття Тижня «Ключі до читання»
2-й день – День поезії «Мелодії віршів чудових»
3-й день – День патріотичної книги «Їх подвиг вічно будем пам’ятати »
4-й день – День письменників-ювілярів «У пошуках скарбів на острові літератури»
5-й день – День театру «Чарівний світ театру»
6-й день – День казки «Подорожуємо країною казок»
7-й день – Закриття Тижня

 Відкриття Тижня найчастіше відбувається як театралізована вистава за участю героїв улюблених дитячих книг, зустрічі із письменниками, художниками і видавцями, початок різноманітних конкурсів, що проводитимуться протягом цих днів. До участі у заходах важливо залучати не лише дітей, а й дорослих.

 Оскільки 2015 рік багатий на ювілеї поетів, як українських, так і зарубіжних, доречно буде в один із днів організувати поетичну світлицю, під час якої приділити увагу творчості Л. Костенко, В.Симоненко, Д. Білоуса, М. Рильського та ін. Так, наприклад, для наймолодших читачів-учнів 1-4 класів рекомендуємо провести літературне лото «Білоусові загадки» використавши загадки і вірші автора, для читачів-учнів 5-11 класів цікавими будуть такі форми роботи, як поетичне інтерв’ю з Ліною Костенко «Я вибрала долю собі сама» (додаток 1), літературно-музичний вечір «Максим Рильський – вірний лицар рідної мови».

 З метою вшанування пам’яті борців, що полягли за незалежність України  2015 рік в Тернопільській області проголошений Роком повстанської звитяги, тому доречним буде проведення третього дня Тижня під гаслом «Їх подвиг вічно будем пам’ятати». Цього дня пропонуємо оформити книжково-ілюстративні та фотовиставки «Доля армії без держави», «Повстанцям України», «Життя віддане Вітчизні», що відображатимуть боротьбу ОУН, УПА на теренах області за здобуття Україною незалежності. Для старшокласників театралізований вечір «З вогню та в полум’я», історичний турнір-вікторину «УПА: правда і міфи».

 Серед різноманітних заходів Тижня почесне місце посідають ігрові форми роботи. Численні вікторини, літературні змагання, як групові, так і індивідуальні не лише розвиватимуть у дитини пам’ять, логічне та образне мислення, але й спонукатимуть взяти в руки ту чи іншу книгу. Для проведення таких заходів рекомендуємо книги письменників-ювілярів, які давно здобули у дітей любов та захоплення. Наприклад, для читачів-учнів 1-4 класів пропонуємо провести літературну гру «Нестайко-читайко» (додаток 2), для читачів-учнів 5-11 класів літературна вікторина  по творчості Джанні Родарі «Володарка світу фантазій», інтелектуально-творча гра «Вас запрошує Том Сойєр» за романом Марка Твена.

 Оскільки проведення Тижня співпадає з Міжнародним днем театру (27 березня), тому цей день рекомендуємо присвятити театру.  В 2015 році  відзначаються ювілеї театральних корифеїв: М. Старицького, І. Карпенка-Карого, М. Кропивницького. Доречним можуть бути інсценізації їх творів, конкурс на кращого юного актора або режисера, вікторина «Корифеї української сцени».

 Потрапити у світ казки дітям допоможе вікторина «Кольори казок» (додаток 3), у ході якої учасники не лише зможуть пригадати твори Редьярда Кіплінга, Ганса Христіана Андерсена, Миколи Носова та інших дитячих письменників, але й матимуть змогу передивитися уривки із мультиплікаційних екранізацій цих творів та ознайомлення із кращими ілюстраціями до них. Також ефективними формами роботи цього дня будуть літературно-музичний ранок «Чарівник з теплим серцем» присвячений творчості В. Гауфа, літературна гра «Казки його життя» за творами Г.Х.Андерсена.

 І, нарешті, у день урочистого закриття Тижня варто підбити підсумки всіх конкурсів, вікторин тощо, провести нагородження переможців, визначити найактивніших читачів, заохотити тих, хто прийшов до бібліотеки вперше.
 
 Під час проведення Тижня рекомендуємо звернути увагу на такі  ювілейні дати письменників і видатних людей:
  • 80 років від дня народження В.А.Симоненка
  • 80 років від дня народження Б. Олійника
  • 85 років від дня народження Л.Костенко
  • 85 років від дня народження В. Нестайка
  • 95 років від дня народження Д. Білоуса
  • 95 років від дня народження Д. Родарі
  • 120 років від дня народження М. Рильського
  • 180 років від дня народження М.Твена 
  • 200 років від дня народження М. Вербицького
  • 200 років від дня народження П. Єршова та ряд інших дат.