Про нас / Про нас пишуть / Публікації за 2015 рік / 23 січня 2015 р. "Великий світ книги для маленького читача"
Обласна бібліотека для дітей відчинила свої двері для читачів 75 років тому, в 1940-му. Тоді її фонд налічував 450 книжок, якими користувалися 150 читачів. У роки Другої світової книгозбірню евакуювали в Чортків, де в липні 1945 року вона відновила роботу. На той час книжковий фонд становив 4,5 тисячі примірників, у штаті було чотири працівники, які обслуговували 500 читачів.
У 1950 році бібліотеку перевезли у Тернопіль і розмістили в приміщенні обласної наукової бібліотеки, а з 1963 року, отримавши статус державної, вона переїхала в нову будівлю по вул. Коперника, 17, де розташована і сьогодні.
Директорами книгозбірні були П. Козленко (1940-1945), О. Жушман (1945-1953), Л. Денисенко (1953-1979), П. Басок (заслужений працівник культури, 1979-1993), Л. Воронцова (1993-1994). З 1994 року бібліотеку очолює Н. Новіцька.
Щороку книгозбірня обслуговує понад 13 тисяч користувачів, які отримують більше 200 тисяч примірників документів. Високоякісну роботу бібліотеки забезпечують 7 функціональних відділів. Її штат — 44 працівники, з них 32 — бібліотекарі. Фонд книгозбірні становить близько 120 тисяч примірників документів.
На жаль, з 1990 року різко зменшилася кількість нових надходжень, але тісна співпраця з видавництвами та інші форми роботи сприяють оновленню і осучасненню фонду. Доповнюють книжкові ресурси періодичні видання — на сьогодні це 35 газет і 96 журналів.
Система каталогів і картотек бібліотеки — надійний помічник у виборі документів та пошуку необхідної інформації.
З 2002 року завдяки фінансуванню посольства США в бібліотеці діє інтернет-центр із безкоштовним доступом до мережі. На базі нього проводились курси з освоєння комп’ютера та інтернету для користувачів різних вікових категорій, спеціалізовані семінари, тренінги.
Бібліотека має власний сайт (www.odb.te.ua), сайт «Бібліомістечко» (www.bibliomistechko.te.ua), мистецький блог «Багатобарвний світ мистецтва», блог ресурсного інформаційного центру «Поглянь у майбутнє», де є інформація про історію бібліотеки, всі напрямки роботи, видавничу діяльність, творчість письменників Тернопілля, анонси заходів та ін.
Як методичний центр бібліотека керує 32 дитячими книгозбірнями області, організовує та проводить заходи з підвищення кваліфікації бібліотекарів, надає консультативну допомогу бібліотечним закладам інших відомств, які працюють з дітьми, традиційними є навчання заступників директорів ЦБС із питань обслуговування читачів. Так, у 2004 році на базі обласної бібліотеки для дітей пройшло проблемно-цільове навчання директорів обласних бібліотек для дітей України на тему «Дитяча бібліотека — гуманітарні й технологічні підходи до розвитку».
З 2012 року в книгозбірні працює «Бібліомістечко» — майданчик для розвитку дітей від 1 до 10 років через гру. З 2013 року в бібліотеці діє ресурсний інформаційно-освітній центр «Поглянь у майбутнє». Він розрахований на соціально незахищені категорії дітей середнього та старшого шкільного віку, а також батьків, опікунів, вихователів дитячих будинків. Крім того, в його рамках можна отримати безкоштовну юридичну і психологічну допомогу.
Бібліотека працює за програмами: «І діти мають права», «Бібліотека та освіта», «У світ через мистецтво». Завдання цих програм втілює через проекти: «Вільний доступ до інтернету», «Інноваційні послуги для дітей», «Книжка тижня», «Літературна карта», «Улюблена книжка відомих тернополян», «Письменники-ювіляри», «Kinect у бібліотеці».
Робота обласної книгозбірні для дітей сьогодні — це тісна співпраця з дошкільними навчальними закладами, зі школами, бібліотечними установами інших відомств, з музеями, театрами, видавництвами, творчими спілками, громадськими організаціями, владою.
Але особливим багатством бібліотеки завжди були та будуть її кадри – талановиті, досвідчені, кваліфіковані спеціалісти, безмежно віддані своїй справі. В обласній бібліотеці для дітей таких багато. Не можна не згадати сьогодні наших ветеранів: З. Герасенко, Н. Барову, С. Каплиш, М. Лівшиць, Н. Дячук, В. Родик, А. Юрчук, С. Дзюбенко, С. Гудимко, Ю. Куліковську, Л. Батищеву, С. Гайдадіну, Н. Барчук. Вони присвятили цій простій, тихій, а насправді нелегкій роботі своє життя, це вони багато років тому прийшли в бібліотеку, тут залишилися, пройшли великий професійний ріст. Саме ці люди були біля витоків становлення книгозбірні.
Професійність, ініціативність, а ще й людські якості були притаманні Т. Бабчук, В. Дитиняк, Т. Железняченко, Л. Томків, Л. Горбонос, Л. Ковалишин, Н. Чех, М. Горбачик, А. Веселовській, Г. Ковалик, Л. Шиловій, Л. Хомишин, Н. Чайківській, Т. Шеховцовій, М. Колопенюк, Н. Нефедорів, С. Нецко, Л. Федчині, Л. Ігнатюк, Г. Ракочі, М. Земляк, О. Хмарній, О. Карпич, Г. Стецій, Н. Масловській, О. Родинюк. Ці працівники багатогранні, віддані обраній справі ентузіасти, а головне — закохані у свою професію, з творчою вдачею і невичерпною енергією, здатною творити дива для наших маленьких читачів.
Ідуть роки, змінюються покоління бібліотекарів, але на зміну приходять інші, теж захоплені своєю професією: Т. Хованець, І. Маруняк, Т. Щепанівська, О. Шлапак, М. Зьомко, Н. Ониськів, І. Пасько, О. Романюк, яким належить зберігати і продовжувати бібліотечні традиції.
75-річний ювілей — це гарний привід усвідомити пройдений бібліотекою шлях, адже в історії книгозбірні, як у дзеркалі, відбивалися всі події громадського та духовного життя міста і краю.
Надія НОВІЦЬКА,
директор обласної бібліотеки для дітей.
На фото: колектив книгозбірні
Завітайте!
Відзначаючи свій день народження, обласна бібліотека для дітей запрошує на низку святкових заходів, які відбудуться 27 січня у приміщенні академічного обласного театру актора і ляльки.
Свято розпочнеться о 14.00. В програмі: концертно-вітальна програма «Святкує славний ювілей бібліотека для дітей», виставка робіт працівників закладу «Різнобарв’я талантів бібліотечних працівників», показ відеоролика «Тернопільська дітвора про обласну бібліотеку для дітей» та створення книги побажань для працівників книгозбірні.