Архів документів / Надходження (архів) / Надходження 2015 року / Грудень 2014 / Література для дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку
Питання, питання, питання… Автор книжки намагається розібратися із цими загадками, прослідкувати за ходом досліджень, що проводилися, проаналізувати письмові свідчення, що дійшли до наших днів.
А може, це й добре, що в історії залишаються загадки? Адже завжди знайдеться той, хто захоче їх розгадати…
Запропонована книга – спроба відновити історію храмів, які були зруйновані впродовж ХХ століття. Представлена інформація надає можливість простежити історію культових споруд від заснування до зруйнування чи відновлення. Серед відновлених можна назвати: Андріївську церкву (відновлена – 2001 р.) та Володимирський собор (у 1943 р. відновлено богослужіння) у Києві, каплицю Марії Магдалини (м. Сімферополь – відновлено), церкву Параскеви (м. Судак – 23 жовтня 2010 р. відновлено богослужіння), Іллінську церкву (м. Саки – 1990 р. розпочато реставрацію) та інші. Матеріал розташовано за алфавітом областей, починаючи з Києва. Кожна стаття включає дату зведення, зруйнування чи відновлення храму та список використаних джерел. Наприкінці книги подано фотодокументи, що відображають зруйновані церкви, а також географічний покажчик. До вступної статті В. Ф. Солдатенка «Храми і монастирі України у вирі руйнувань ХХ століття» додається список бібліографічних джерел.
Книга про батька. Українські поети ХІХ - ХХІ ст.: антологія/Упоряд. та передм. В. Л. Чуйка. - К.: Криниця, 2013. - 352 с.: іл.
Антологія української поезії „Книга про Батька” видається в Україні вперше. Це видання унікальне в історії української і світової літератури. Відродження та утвердження споконвічних духовних та моральних цінностей українського народу, навчання і виховання молодого покоління в дусі глибокої шаноби до батька, до своєї родини, а відтак і високих почуттів патріотизму і гуманізму – саме такий зміст і мету має ця книга, яка є своєрідним продовженням антології „Книга про Матір” („Криниця”, 2003). До цього видання включено твори понад 320-ти поетів. Наприкінці вміщено біографічні довідки про авторів.
Кукушкин Л. С. Украинская православная энциклопедия: в 3 ч. / Л. С. Кукушкин. – Харьков: Фолио, 2013. – 893 с.: ил.
Энциклопедия содержит основные сведения о православии на Украине, об истории Киевского патриархата Украинской православной церкви. Отдельные статьи посвящены выдающимся архитекторам, церковным ученым, педагогам, писателям и т.д.
Книга адресована самому широкому кругу читателей.
Рендюк Т. Г. Пилип Орлик: молдовські та румунські шляхи / Т. Г. Рендюк. – Чернівці : Букрек, 2013. – 240 с. : іл.
Двомовний ілюстрований історично-документальний нарис доктора історичних наук, дипломата високого рангу Т. Г. Рендюка, розроблений на основі широкої джерельної бази та власних досліджень, розкриває читачеві маловідомі або зовсім не ідентифіковані аспекти політичних, військових, дипломатичних та культурно-духовних зв’язків гетьмана України Пилипа Орлика з Молдовою, Валахією та Трансільванією у першій половині ХVІІІ століття.
Пантелеймон Куліш // Український пантеон / [С. Сегеда ; рец.: Щербак В. О., Михайлина Л. П., Івановська О. П. ; фотозйомка: О. Іванова та ін.]. – К. : Балтія-Друк, 2013. –С. 154–157.
Ілюстроване науково-популярне видання авторства відомого історика, проф. Сергія Сегеди. Книга увіковічує пам’ять визначних діячів української історії та культури від доби Київської Русі до поч. ХХ ст. (43 постаті), завдяки яким український народ зберіг свою ідентичність, мову, культуру, не загубившись в сутінках і загравах минулих століть, зокрема на її сторінках подано інформацію прожиття, смерть і місце останнього спочинку П. Куліша, ім’я якого нерозривно пов’язане з процесом національно-культурного піднесення України.
Серед переможців Всеукраїнського конкурсу „Краща книга України” (2013 р.), який щороку проводить Держкомтелерадіо України, ця книга отримала Диплом і спеціальний приз „Кришталева книга” у номінації „Моя країна”.
Тарас Шевченко та його доба: док.-хрестом. висвітлення життя й діяльності видат. сина України та найближ. у часі спадкоємців і продовжувачів його справи І. Я. Франка, Лесі Українки, М. П. Драгоманова. У 3 т. Т. 2 / Р.Г. Симоненко, В.А. Берестенко. – Х.: Фоліо, 2013. – 495 с.: іл.
У тритомнику «ТАрас Шевченко та його доба» висвітлюється життя й діяльність видатного сина України, великого Кобзаря. В ньому зібрані ретельно перевірені документи, що збереглися, автентичні спогади сучасників — друзів і соратників Шевченка, які близько знали поета, а також наукові дослідження, що базуються на об'єктивному відборі фактів, ґрунтовному й неупередженому їх викладенні. II том присвячений найбурхливішому періоду в житті Т. Г. Шевченка: навчанню у Петербурзькій академії художеств, знайомству і спілкуванню з видатними діячами культури того часу: В. Жуковським, К. Брюлловим, Ф. Глинкою, Є. Гребінкою, Г. Квіткою-Основ'яненком та іншими, участі у Кирило-Мефодіївському товаристві, арешту і засланню.
Тарас Шевченко та його доба: док.-хрестом. висвітлення життя й діяльності видат. сина України та найближ. у часі спадкоємців і продовжувачів його справи І. Я. Франка, Лесі Українки, М. П. Драгоманова. У 3 т. Т. З / Р.Г. Симоненко, В.А. Берестенко. – Х.: Фоліо, 2013. – 527 с.: іл.
У тритомнику «Тарас Шевченко та його доба» висвітлюється життя й діяльність видатного сина України, великого Кобзаря. В ньому зібрані ретельно перевірені документи, що збереглися, автентичні спогади сучасників — друзів і соратників Шевченка, які близько знали поета, а також наукові дослідження, що базуються на об'єктивному відборі фактів, ґрунтовному й неупередженому їх викладенні. До III тому увійшли матеріали, що стосуються останнього періоду життя і творчості Т. Г. Шевченка — від повернення із засланння і до самої його смерті у 1861 році. Також у цьому томі висвітлюються історичні погляди поета та його вплив на розвиток української та світової літератури і на творчість таких видатних митців, як Леся Українка, Іван Франко, Михайло Драгоманов, що стали спадкоємцями традицій Кобзаря.
Скуратівський В.Т. Мамина молитва : Повісті. Новели. Есеї.– К. : Гетьман, 2013.– 503 с.
Книга «Мамина молитва» виявила нову грань творчості В. Скуратівського. Це перша збірка художньої прози В. Т. Скуратівського, в якій автор відтворив нелегке життя селян у довоєнні та перші повоєнні роки, і, дуже цікаво, що прототипами його героїв стали реальні люди, які пройшли через пекло «збільшовиченої ери».
Таїрова-Яковлева Т. Г. Іван Мазепа і Російська імперія. Історія “зради” / Переклад з російської о. Ю. Мицика. Санкт-Петербурзький державний університет; НАН України. Інститут історії України. – К.: ТОВ «Видавництво “Кліо”», 2013. – 403 с.
Дослідження відомого російського історика Тетяни Таїрово'і-Яковле- вої дає відповідь на найактуальніше питання, що стосується діяльності Івана Мазепи: був він зрадником чи ні. Використовуючи матеріали російських та українських архівів, автор розглядає обставини приходу Мазепи до влади, його стосунки з Петром І, внутрішню політику, особисті та ділові взаємини зі старшиною й оточенням російського царя, а також аналізує причини переходу Мазепи до шведів (план «випаленої землі», адміністративна реформа тощо).
Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України і, зокрема, постаттю Івана Мазепи