Архів документів / Письменники-ювіляри / Письменники-ювіляри 2016 / Л. М. Старицька-Черняхівська
.jpg)
Народилася 29 серпня 1868 р. в м. Києві в сім’ї відомого письменника і громадського діяча М. П. Старицького та С. В. Лисенко — рідної сестри композитора М. Лисенка.
Освіту здобула в одній з кращих київських гімназій. Перші друковані твори письменниці, зокрема поезія »Панахида», присвячена пам’яті Т. Шевченка, з’явилися 1887 р. у московському альманасі »Перший вінок», де опублікувала свої перші вірші й Леся Українка, з якою вони стали близькими подругами на все життя.
Л. Старицька-Черняхівська друкувала оповідання й статті російською мовою в »Русском богатстве», »Русской мысли», »Киевской старине». У цих виданнях вона знайомила читачів з творчістю Лесі Українки, А. Кримського.
Л. Старицька була ученицею театру корифеїв, очолюваного її батьком, організатором, учасницею і натхненницею театрального аматорства на Наддніпрянщині. Разом із сестрами Марією, Оксаною та її чоловіком І. Стешенком організовувала аматорські гуртки, писала для них водевілі, комедійні сценки, а згодом і драми (»Сафо», »Апій Клавдій» та ін.).
Л. Старицька-Черняхівська була також визначним театрознавцем, їй належить чи не перший нарис з історії нового українського театру »Двадцять п’ять років українському театру». Разом з батьком створила трилогію »Богдан Хмельницький», великі історичні полотна »Червоний диявол», »Розбійник Кар-малюк», »Останні орли», »Молодість Мазепи», »Руїна».
Перша чверть XX ст. була часом найвищого творчого злету письменниці. У ці роки вона пише проблемно-сімейну драму »Милость Божа», драму на п’ять дій »Іван Мазепа», п’єси »Декабристи», »Червоний півень», »Гетьман Дорошенко», »Тихий вечір» (про Т. Шевченка та його товаришів П. Куліша, М. Костомарова, В. Білозерського).

Численні праці письменниці присвячені творчості М. Коцюбинського, Лесі Українки, Г. Барвінок, М. Садовського. Однією з перших вона привітала талант М. Рильського, прорецензувавши його збірку »На білих островах».
Л. Старицька-Черняхівська проводила активну громадсько-політичну діяльність: була незмінним організатором і учасником »Літературно-артистичного товариства», Українського клубу, наукового товариства в Києві, »Просвіти», київської Громади. Під час першої світової війни працювала сестрою милосердя у військовому шпиталі, організовувала дитячі притулки для сиріт. У період громадянської війни, намагаючись налагодити театральну справу, засновувала нові театри. Згодом працювала в »Дніпросоюзі» — кооперативній спілці споживчих товариств, яка опікувалася культурним життям народу. Проте нове радянське життя було для письменниці чужим. Вона переспівує переважно старі мотиви.
У 1929—1930 рр. розпочався політичний процес »Спілки визволення України», сфабрикований з метою знекровлення української інтелігенції. До слідства було притягнуто й Л. Старицьку та її чоловіка. Майже півроку вони просиділи в Харківській в’язниці, очікуючи суду й вироку. "У червні 1930 р. їх звільнили, засудивши »умовно».
На початку 1938 р. було заарештовано доньку письменниці — поетесу й перекладачку В. Черняхівську, яка від катувань та знущань збожеволіла. З туги помер чоловік.
20 липня 1941 р., коли вже під Києвом стояли німецькі дивізії, 73-річну письменницю знову було заарештовано. Разом із сестрою О. Стешенко, академіком А. Кримським та ще кількома київськими інтелігентами її вивезли до Харкова, далі етапом у Валуйки, а звідти, вкинувши в товарняк, повезли за Волгу.
Десь по дорозі до Казахстану й обірвався життєвий шлях Л. Старицької-Черняхівської.
