Мій рідний край / Наш край — Тернопільщина / Замки та палаци Тернопільщини / Теребовлянський район / Теребовлянський замок
.jpg)
Теребовлянський замок - укріплення, що знаходиться в м. Теребовля за 32 км. від обласного центру Тернопіль. До замку крутим схилом веде брукована доріжка через густий, запущений парк. Дерева насадили наприкінці XIX cт., і тепер через густу деревину мурів замку, що подекуди сягають 5 м завтовшки, з міста добре не видно.
Саме укріплення, залишки якого можна побачити зараз, збудували у 1630-х рр. під керівництвом місцевого старости Олександра Балабана. До того на замковій горі у Теребовлі було аж три фортеці. Першим історичним замком у містечку про який збереглися писемні згадки, був давньоруський, що його звели у IX-X ст. Найбільшої могутності цей град досяг за правління князя Василька Ростиславовича, правнука великого київського князя Ярослава Мудрого.

Після смерті 1124 р. Василька, Теребовлянське князівство увійшло до складу, Галицького, а пізніше — до складу Галицько-Волинського князівства. За князювання Володимира Ігоревича з роду Ізяславичів, Теребовля знов набуває незалежності. Проте в 1211 році в битві з мадярами, князь потрапив в полон і був страчений з братами і батьком. В ті часи дерев'яні мури замку розпочали обкладати каменем, але у 1241 р. Теребовлю вщент зруйнували ординці хана Батия. У 1341 р. місто вже згадують як завойоване поляками. В 1346 р. польський король Казимир перебудував фортецю. Про цей новіший замок відомо мало, але він був кам'яним і зі стінами завтовшки 1-2 м.
.jpg)
Протягом XVI ст. Теребовлянська фортеця занепала через постійні напади татар і її всього за декілька місяців власним коштом відбудує каштелян тодішньої столиці Польщі, Кракова, Анджей Тенчинський. У 1594 р. Теребовлю здобув Северин Наливайко. Замок тоді не пошкодили, але за 1605-1625 рр. він переніс 15 штурмів татар і знову занепав. Тільки після всіх цих подій надійшла черга будівництва фортеці, якою можна прогулятись тепер. Її стіни сягають 3,5 - 5 м завтовшки і до 18 м заввишки. Вхід до замку зробили на висоті 3 м над землею, і туди можна було потрапити лише за допомогою спеціального помосту. Є припущення, що саме під час цієї перебудови зруйнували церкву, де похований князь Василько.