Для дітей / Маленьким краєзнавцям / Хрещення Господнє
.gif)
Із Хрещенням Господнім пов'язують хрещення на Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.
В цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі освячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду. Проте ця думка є помилковою, оскільки не завжди у воду занурюють срібний хрест, а використовують дерев'яний чи з будь-якого металу, а вода все одно роками не псується.
.jpg)
.jpg)
На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім'ї, хату, інші будівлі, криниці.
За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася просто неба, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест («йордан») і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.
.jpg)
Після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля. Молодь збиралась на вечорниці, сім'ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості з метою наблизити весну.
Традиційно на Водохреща діти та молодь збиралися на ігри та забави. Найпопулярнішими розвагами були катання з гір на санчатах, ковзання по льодових доріжках, гра в сніжки. Ці зимові розваги створювали атмосферу масового гуляння. Влаштовували на Водохреща і кулачні бої між представниками сусідніх сіл або різних кутків одного. Кулачні бійці дотримувалися певних правил. Спочатку «чубарилися» діти, після них показували свою силу, відвагу й спритність парубки, і лише потім вливались у боротьбу дорослі чоловіки. Неписані правила боїв забороняли бити лежачого, нападати з-за спини. Ті, що виходили з гри, сідали на лід або відбігали убік. Переможницею вважалася та сторона, якій вдалося витіснити суперників з поля бою чи примусити їх до втечі. Часто метою таких змагань було розігрування «ордена» — хреста з льоду. Чий гурт перемагав, тому й залишався йорданський хрест.
За давньою традицією на Водохреща влаштовували катання на святково прикрашених конях. Цей обряд зазвичай виконували нещодавно побрані молодята та заручені пари. Також у цей день годилося вперше об'їжджати молодих коней та запрягати бичків. На Полтавщині господарі виводили на вулицю молодих лошат та волів, щоб залучити їх до майбутньої праці. В окремих регіонах України, особливо в місцях запорозьких вольностей, організовували перегони на конях.