Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей

Психологічні поради «Особливості підліткового віку»

18.02.2021
    В рамках психологічного клубу «Поговоримо про…»  пропонуємо кілька порад, які будуть корисними батькам при вихованні підлітків і налагодженні зв’язку з ними:
  1. З розумінням ставтеся до підліткових проблем
У підлітковому віці світ навколо стає непевним. Він вже не є тим безпечним місцем, де все чітко та зрозуміло, а морозиво ­–  суперзасіб від усіх проблем. Батьки не можуть зарадити в 1001 підлітковій ситуації, друзями не стають за 5 хвилин, то як почувається підліток? Він наляканий. Його звичні ідеали руйнуються.
Помічним буде запитання від батьків: "Мені не байдуже, що з тобою відбувається. Тобі зараз нелегко, я дуже хочу тебе підтримати. Як я можу це зробити?"
  1. Не порівнюйте з іншими
Підліток і без вас знає про тих, хто кращий за нього. Навіть не сумнівайтеся.
Соціальні мережі, ролики на YouTube, школа, гуртки – все це дозволяє отримувати безкінечний потік інформації. Дає змогу порівнювати та співставляти себе з іншими. Постійне порівняння з вуст батьків, не мотивує, а просто злить.
Коли ж ви хочете надихати свою дитину, то розмовляйте з нею про неї.
  1. Беріть курс саме на сильні сторони підлітка
В підлітковому віці «штормить» дуже часто. Нема остаточної ясності, що саме подобається у власному характері, які предмети люблю, а які – вчу для батьків.
Одна з надокучливих думок підлітків – "я не знаю, в чому я дійсно хороший/хороша!", тому позитивні відгуки від вас дуже цінуються.
Можливо, підліток цього не покаже та не подякує, але те, що ви помічаєте його спроби краще навчатися в школі, цінуєте допомогу та час, проведений з молодшим братом або сестрою, допомагають йому зорієнтуватися в своїх сильних сторонах.
Ви стаєте ніби компасом, який показує в напрямку до поваги та прийняття себе.
 
4. Права додаються до відповідальності
Якщо підліток хоче розширення прав — це супер. Але разом з ними збільшується і зона відповідальності. Тобто якщо «дитинка» вимагає купити «іграшку» (гаджет чи щось інше) вартістю у вашу місячну зарплату, вона зобов’язана взяти участь у веденні сімейного бюджету і перейнятися витратами.
Звісно, забезпечувати себе повністю підліток поки не може, але він здатен, наприклад, не тільки підзаробляти на розваги, а й сплачувати частину комунальних послуг. А батьки, в свою чергу, мають виділити йому житловий простір і ставитися до заведеного там порядку (хай навіть безладу) так само шанобливо, як до території сусіда.
 
5. Дозвольте себе критикувати
Не прагніть бути ідеальними батьками: яким би щасливим не було дитинство, чи не кожен відвідувач кабінету психотерапевта пригадає чимало промахів тата і мами. Тож  дайте підлітку покритикувати себе вдосталь, інакше він не зможе відокремитися від батьківських установок і почати самостійно мислити. Однак відрізняйте критику від хамства. Не дозволяйте тінейджеру переступити межу між цими двома поняттями. Підліток навчиться критикувати в прийнятній формі, це допоможе в дорослому житті.
 
6. Зірвалися? Вибачайтеся
 Якщо ви зрозуміли, що були не праві, нехтували думкою сина або дочки в будь-яких важливих для них питаннях, не бійтеся зізнатися в цьому спочатку собі, а потім і дитині. І постарайтеся не повторювати цю помилку знову. Довіру легко втратити, а відновлювати її довго і важко.       
 
     У нашій бібліотеці є гарна добірка книг, які добре розкривають тему стосунків між батьками та підлітками. Прочитавши їх, ви зрозумієте, як виправити погані взаємини з підлітком, а добрі – зробити ще кращими.
     За  індивідуальними консультаціями психолога, рекомендуємо звертатися до Світлана Романівна


Статистика перегляду сторінки: сьогодні 1, з початку місяця 1, всього 229
odb.te.ua
odb.te.ua
odb.te.ua
odb.te.ua