Головна сторінка Карта сайту Бібліотекар Написати листа
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати "Kinect - майданчик" для інтерактивних розваг. Чекаємо Вас: неділя з 14:00 до 16:00, понеділок, четвер, п\'ятниця з 15:00 до 17:00 год.
Про нас » Відділи бібліотеки » 8 Березня – Міжнародний жіночий день
 

Весна… Напевно, не знайдеться людини, а, особливо, жінки, яка б не любила весну. За що ми любимо весну?
   За яскраве сонечко, за звук талої води, що капає з дахів, за оновлення наших надій і сподівань, за можливість скинути такий обридлий важкий зимовий одяг. І за те, що на початку весни є жіноче свято.


Історія свята 8 березня

    Міжнародний жіночий день має давні традиції. Виявляється, його відзначали ще в Стародавньому Римі як матрони, так і їхні рабині. Перші отримували подарунки від чоловіків, другі - вихідний. І ті, й інші вирушали до храму Вести - хранительки домашнього вогнища. Дійство мало величезне значення, оскільки жіноцтво утверджувало свої принципи.
    У слов’ян вкоренилась інша традиція - святкувати День матері (який, до речі, нині активно пропонують нам як альтернативу свята 8 березня). У ті далекі часи жінки навіть подумати не могли, що обмежуються їхні права. А права слабкої половини людства тоді, як відомо, зводилися виключно до обов’язків материнства та збереження домашнього вогнища.
    Згодом і ці традиції відійшли у минуле. 8 березня 1857 року кілька сотень робітниць текстильних та взуттєвих фабрик Нью-Йорку провели страйк і демонстрацію - вони вимагали 10-годинного робочого дня, поліпшення умов праці й однакової з чоловіками заробітної платні. Як і передбачалося, поліція розігнала демонстранток. Що в цьому дивного?! Однак страйкарі й не думали здаватись - об’єдналися в профспілку. На честь цих подій на міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені 1910 року виступила Клара Цеткін...
   Допитливі історики навіть з’ясували, що 8 березня 1857 була неділя. Можна передбачити, що жінкам не було чого робити, і тому вони вийшли на вулиці міста. Виявляється, наступного тижня в нью-йоркських газетах ніхто не згадував про таку резонансну акцію з сотнями прогресивних дам на вулицях і агресивною поведінкою поліції. Книжки про феміністський та робітничий рух у США теж, хоч як дивно, також замовчують цей інцидент. І коли 1908 року на з’їзді соціалістичної партії США було ухвалено резолюцію відзначати в останню неділю лютого День американських жінок, ніхто з делегаток не згадував страйк піввікової давності; просто взяли довільний день року.
    Натомість Клара Цеткін уже орієнтувалася на американське жіноче свято. Більше того, спочатку вона пропонувала відзначати день жіночої солідарності без відриву від чоловічого колективу - «під час проведення травневих свят». Історія 1 Травня теж, як відомо, зав’язана на страйку робітників у Чикаго 1886 року, і теж на конфлікті з поліцією. У це повірити важко, однак про ту подію тодішня преса писала чимало, резонанс був неймовірний! А демонстрація нью-йоркських робітниць, судячи з усього, є лише міфом. Його створили набагато пізніше: так би мовити, за образом і подобою.
     Втім, є трохи фривольна версія, відповідно до якої страйк у Нью-Йорку усе-таки був. Проте на вулиці рідного міста вийшли не скромні текстильниці-взуттєвики, а представниці професії, в якій і текстиль, і черевички потрібні хіба що на попередній стадії справи. Та, погодьтеся, що жінки будь-якого роду діяльності мали право вимагати поліпшення умов праці, підвищення її оплати та скорочення робочого дня. І, до речі, вихідного в неділю!
1913 року, коли жінки Російської імперії вперше приєдналися до своїх закордонних подруг у прагненні відзначити Міжнародний жіночий день, восьмому березня на європейських календарях у нас за старим стилем відповідало 23 лютого. Що, втім, тоді нікому не здалося підозрілим...

Як відзначають 8 Березня в різних країнах світу?

Німеччина

У цій країні 8 березня не є вихідним днем. Тут, як і в Польщі, це свято має соціалістичні коріння. І раніше, в той час як німці зі Східної Німеччини вітали жінок, у Західній про таке свято навіть не чули. Після возз’єднання двох Німеччин 8 березня отримати деяке поширення в країні. Але широко відзначати цей день у західних німців традицією так і не стало, а у східніх трохи призабули. І незважаючи на те що в засобах масової інформації згадують про 8 березня все-таки як про Міжнародний жіночий день, вшановують жінок у Німеччині в День матері, який відзначається у травні. В цей день жінки-матері звільняються домашніми від всіх турбот по господарству.

Польща

Поляки теж поки не забули усталену з радянських часів традицію вітати жінок 8 березня, але, як і в Німеччині, цей день у них робочий.

Литва

Зараз в цій країні 8 березня відзначається тільки там, де багато російськомовного населення. Статусу ж офіційного державного свята Міжнародний жіночий день в Литві не має.

В’єтнам


У цій країні жінок прийнято вітати вже дві тисячі років. Тільки раніше це свято називався День пам’яті сестер Чинг. Це були хоробрі дівчата, які очолили визвольну війну в’єтнамського народу проти китайської агресії. Коли їх військо потрапило в оточення, дівчата кинулися в річку, щоб не здаватися в полон. Після перемоги соціалізму у В’єтнамі День пам’яті сестер Чинг плавно перейшов в 8 Березня.

Франція

8 березня у Франції широко не відзначається. Хоча і згадується в засобах масової інформації як Міжнародний жіночий день. Відзначають це свято тільки комуністи та інші ліві. Вшановують жінок французи в травні, в День матері. Цікаво, щодо молодих дівчат це свято не має жодного відношення. Їх вітають у День святого Валентина.

Італія

Італійці, мабуть, ті деякі європейці, які не входили в колишній соцтабір, але ставляться до 8 Березня так само, як і росіяни. Правда, вихідного в цей день у них немає. Цікаво, що італійки спільно з чоловіками 8 Березня не відзначають. Вони збираються жіночими компаніями і йдуть в ресторан або кафе. Увечері по всьому Риму працюють бари з чоловічим стриптизом, вхід в які для жінок безкоштовний.

Висловлювання про жінок

- Ніколи не обманюйте жінок по дрібницях. Бережіть сили на головне.

- Ніщо не прикрашає жінку так, як тимчасова відсутність чоловіка.

- Про жінок чоловіки знають майже все, про дружин – майже нічого.

- Перший шлюб часто виявляється невдалим, тому що жінка дуже поспішає в нього вступити, а поспішає вона тому, що хоче встигнути вступити в другий шлюб, якщо перший виявиться невдалим.

- Cередня жінка воліє бути красивою, а не розумною, тому що середній чоловік бачить краще, ніж міркує.

 - Щоб закрутити жінці голову, досить оббігти навколо неї 200 раз.

- Жінки, безумовно, вміють зберігати таємницю, але спільно.

- Слабка стать сильніше сильного в силу слабкості сильної статі до слабкої.

- Жінка не права до тих пір, поки не заплаче.

- Жінка 10 років зі шкіри геть лізе, щоб змінити звички чоловіка, а потім скаржиться, що це вже не та людина, за якого вона вийшла заміж.

- Не сперечайтеся з жінкою, якщо вона втомилася, і тим більше не сперечайтеся, якщо вона сповнена сил.

- Чоловік повинен мати на плечах голову, а жінка – обличчя.

- Чоловік може поклястися в чому завгодно, поклавши руку на серце жінки.

- Привабливі жінки відволікають.

odb.te.ua © 2004-2018
розробка: vlasne.info


Будь-яку інформацію Ви
зможете знайти за допомогою
Карти сайту
 

  Хороші казки для хороших малят

Ви можете залишити свої побажання
та зауваження у нашій
Приймальні бібліотекаря