Головна сторінка Карта сайту Бібліотекар Написати листа
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати "Kinect - майданчик" для інтерактивних розваг. Чекаємо Вас: неділя з 14:00 до 16:00, понеділок, четвер, п\'ятниця з 15:00 до 17:00 год.
Скарбничка методиста » Консультації, методичні поради » ,,Інтеграція бібліотечної діяльності до сучасного інформаційного середовища: нові терміни і технології”
   ,,Інтеграція бібліотечної діяльності до сучасного інформаційного середовища: нові терміни і технології”

   Бібліотечна діяльність у сучасному інформаційному просторі спрямована на впровадження інноваційних технологій, ресурсів Глобальної мережі та інтеграцію бібліотечних послуг до онлайнових комунікацій. Такі питання трансформації бібліотечної діяльності передбачають появу нових термінів та нових форм бібліотечної діяльності.
   Знайомство бібліотекарів з новими термінами, змістом інноваційних форм діяльності дасть можливість підвищити рівень самоосвіти бібліотекарів та впроваджувати їх в практику своєї діяльності.
1. Бібліотечний веб-сайтбібліотечний сервіс, який акумулює майже усі традиційні бібліотечні сервіси, тільки надаються вони у режимі віддаленого доступу.
  Необхідно – чітко сформулювати мету створення сайту і визначити цільову аудиторію майбутніх відвідувачів. Сайт потребує постійного оновлення.
     Зразки літературної і художньої творчості дітей, представлені на сайті, сприяють розвитку їхніх творчих здібностей.
   Потенційними адресатами сайту можуть бути і дорослі – батьки, педагоги, бібліотекарі. Важливі аспекти сайтобудування – дизайн і навігації по сайту.
2. "Буктрейлер" у перекладі з англійської «book» книга, «trailer» - «проморолик» у рекламі фільму. Замінивши в даному визначенні слово «фільм» на слово «книга», отримаємо наступне: «буктрейлер – короткий» (до 3 хвилин) відеоролик, який стисло й видовищно розповідає про зміст книги для її анонсування чи реклами.
«Буктрейлер – це чудовий метод висловлення вдячності книзі та автору, що доступний майже кожному читачеві, який має комп’ютер, фотоапарат або відеокамеру і трохи вільного часу» - Шаші Мартинова.
Ефективність бук трейлера високо оцінює аналітик Лев Оборін: «ви можете побачити анімацію, постановку за мотивами роману, набір ілюстрацій, розповідь автора про свою роботу, сценку, в якій письменник розмовляє по телефону з книговидавцем або докладне пояснення, чому без цієї книги ви не зможете прожити ні дня».
3. Віртуальна довідкова служба – сервіс, який широко застосовується в бібліотеках розвинутих країн, користується особливою популярністю серед школярів і студентів. Віртуальна довідкова служба виконує дві функції: допомагає знайти необхідні джерела для самостійної роботи та непомітно навчає користувача правилам ведення бібліографічного пошуку і оцінювання якості знайденої інформації. З метою уникнення повторних однакових запитів необхідно вести базу даних із можливістю віддаленого пошуку у ній. 
,,Віртуальна довідка” – свідчення змін у традиційному довідково-бібліографічному обслуговуванні (ДБО) та створення віртуальної довідкової служби (ВДС). Для віртуального довідково-бібліографічного обслуговування характерним є те, що воно реалізує механізми спільної діяльності бібліографа і користувача у процесі пошуку необхідної інформації. Це виражається, зокрема, в обміні текстовими повідомленнями під час виконання віртуальної довідки.
Віртуальні виставки. Виставкова діяльність бібліотек залишається важливою складовою бібліотечного обслуговування. Використання електронних мультимедійних технологій дає змогу впровадити інновації в цю діяльність бібліотеки.
,,Віртуальна книжкова виставка” – це публічна демонстрація в мережі Інтернет за допомогою засобів вебтехнологій віртуальних образів спеціально підібраних і систематизованих творів друку та інших носіїв інформації, а також загальнодоступних електронних ресурсів, рекомендованих віддаленим користувачам бібліотеки для огляду, ознайомлення і використання.
   Під поняттям "електронної книжкової виставки"– фахівці розуміють і презентацію книг в електронному форматі Power Point, і електронну виставку повністю оцифрованих видань, і повні цифрові авторські колекції творів тощо.
4. Електронні бібліотеки - одне з популярних та перспективних напрямів організації електронних інформаційних ресурсів. Електронні бібліотеки створюються як розподілені інформаційні системи, які дозволяють надійно накопичувати, зберігати й ефективно використовувати інформаційні ресурси, що надаються в цифрових форматах та доступні через глобальні мережі передачі даних у зручному для користувача вигляді. Отже, створення електронних бібліотек пов’язано з формуванням цифрових колекцій, створенням розподілених ресурсів і організацією широкого спектра онлайнових інформаційних сервісів.
5. "Жива бібліотека" - це інтерактивний захід, що надає людський вимір ідеї полі культурності, оскільки сприяє початку спілкування між людьми. Захід отримав таку назву, оскільки для опису його учасників, організаторів та діяльності використовується бібліотечна термінологія.
    ІР ЖБ - це модель, в якій «книжками бібліотеки» є люди з різних соціальних або етнічних середовищ, а «читачами» Книжок є учні середніх шкіл або студенти вищих навчальних закладів.
   При створенні ІР ЖБ основна увага має приділятися підбору Книжок такого етнічного та соціального походження, які зазвичай стикаються з невірним розумінням, упередженим ставленням та стереотипами. У першу чергу слід залучати осіб, які вже мешкають у від повідному населеному пункті і можуть представляти свої етнічні або соціальні групи.
Приклади етнічних груп, які охоплює Жива бібліотека "Ініціативи розмаїття"
Афганці, американці, канадці, австрійці, азербайджанці, бангладешці, німці, ганці, угорці, індійці, євреї, йорданці, кенійці, литовці, нігерійці, поляки, роми, сірійці, зімбабвійці.

Приклади Книжок різного соціального походження, які охоплює Жива бібліотека "Ініціативи розмаїття"
Національні меншини, іноземні студенти, шукачі притулку, волонтери Корпусу миру, волонтери АІЕSЕС, лідери громади, представники посольств, неурядових організацій (НУО) або міжнародних організацій.

Модель Живої бібліотеки «Ініціативи розмаїття»:
• закриті приміщення, зокрема кімнати у бібліотеках, зали та інші внутрішні приміщення;

• через офіційні канали ВНЗ або шкіл запрошуються 40-50 Читачів, а також запрошуються 10-15 Книжок;

• бібліотекарі здійснюють ротацію книжок серед груп Читачів (Читачі не можуть самостійно вибирати, з ким вони будуть спілкуватися);

• 1 Книжка та кожна група з 3-4 Читачів проводять разом за розмовою по 10 хвилин;

• кожний захід триває 2 години (максимум 4 години з урахуванням часу, необхідного на підготовку та прибирання після завершення заходу), час залучення Книжок може бути різним у діапазоні від 1 до 2 годин;

• станом на сьогодні «Живі бібліотеки» успішно організовувалися у багатьох європейських країнах, а також і Північній Америці та Австралії та у п'яти областях Західної України та місті Києві.
Додаткова інформація про «Живу бібліотеку Ви знайдете на сайті http://diversipedia.org.ua/ukr/living-library/manual.html

6. Інтернет-бібліографія (,,вебліографія”). Вперше термін ,,вебліографія” почали вживати американські бібліотекарі у 1990 році в газеті ,,Нью-Йорк Таймс”; у європейській пресі – з середини 90-х років, а в російській та українській – з початку 2000 року. Вебліографія – це бібліографічні підходи до організації ресурсів Інтернету для спрощення пошукової діяльності користувачів мережі. Бібліотекарі не повинні залишати читачів один на один із неосяжним морем інформації, їхнє завдання – відібрати і систематизувати найцінніші ресурси Інтернету, а потім уже рекомендувати користувачам.
До професійних обов’язків Інтернет-бібліотекарів відноситься інформаційно-довідкова підтримка читачів та навчання їх правильним способом інформаційного пошуку. Традиційно обслуговування користувачів, які знаходяться за межами бібліотеки, завжди було складовою частиною бібліотечно-бібліографічного обслуговування як в зарубіжних, так і вітчизняних бібліотеках. Робота бібліотеки-організації та проведення виїзних масових заходів, підготовка відповідей на письмові запити, виконання усних довідок у телефонному режимі, ДБО віддалених користувачів у форматі МБА – покладається на віртуальні довідкові служби.
7. "Квест" – це гра! І переможе той, хто дасть правильну відповідь на всі питання і пройде всі контрольні пункти до фінішу! Усі учасники квесту розділені на команди. Кожна команда отримує конверт з запитаннями та трьома варіантами відповіді на нього. Кожну команду супроводжує керівник, який допомагає учасникам якнайшвидше знаходити правильну відповідь, дорогу до наступного пункту.
Якщо учасник обирає правильну відповідь, він наближається до фінішу і швидше пройде контрольні пункти.
Розробляється пам’ятка учасника квесту та анкета для участі в ньому.
8. "Ремоделінг" - зміна структури відділу обслуговування, результатом чого стало злиття фондів абонементу, читального залу та частини фонду зберігання. Організація зони відпочинку, дитячу зону, зону для роботи з літературою та іншими документами, комп’ютерну зону з Інтернетом, сектор періодичних видань та конференц-зал (м. Київ, Центральна бібліотека №141 Деснянський район).

Копірайт – професійна діяльність по написанні рекламних та презентаційних текстів (для сайтів та на замовлення).
Копірайтер – людина здатна складати оригінальні тексти.
,,Буккросинг” – це процес вільного обміну книгами. Людина, прочитавши книгу, залишає її в громадському місці (парку, кафе, поїзді, бібліотеці). Все це для того, щоб інша людина змогла знайти цю книгу і прочитати. Процес повторюється.
,,Флешмоб” – (спалах, тактика). Від англійського ,,Flash Mob” – означає миттєва юрба. Це швидкодіючі засоби комунікації. Акція, коли група людей (дітей) раптом появляється в громадських місцях і протягом декількох хвилин виконує зарання заплановані дії, які називають сценарієм, а потім так же скоро розходяться.
,,Баннери” – транспаранти, графічні зображення рекламного характеру. Вони використовуються для залучення клієнтів (читачів) і формування позитивного іміджу.
,,Блік-фанги” – яскраві декоративні малюнки, рекламні, яскраво виражені тести з використанням декоративних деталей, які розкривають тему вітрини, виставки, викладки літератури, тощо.
odb.te.ua © 2004-2018
розробка: vlasne.info


Будь-яку інформацію Ви
зможете знайти за допомогою
Карти сайту
 

  Хороші казки для хороших малят

Ви можете залишити свої побажання
та зауваження у нашій
Приймальні бібліотекаря