Головна сторінка Карта сайту Бібліотекар Написати листа
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати "Kinect - майданчик" для інтерактивних розваг. Чекаємо Вас: неділя з 14:00 до 16:00, понеділок, четвер, п\'ятниця з 15:00 до 17:00 год.
Скарбничка методиста » Ділимось досвідом » Збаразька централізована бібліотечна система
Шановні колеги!
Пропонуємо вашій увазі досвід роботи Збаразької ЦДБ та бібліотеки-філії с.Лози з краєзнавчої роботи серед читачів-дітей. На нашу думку, він буде корисним та сприятиме активізації діяльності вашої книгозбірні у цьому аспекті.
На сьогодні краєзнавча діяльність – є одним з пріоритетних напрямків у вихованні громадянина-патріота, духовно зрілої особистості.
 
Краєзнавство – джерело збагачення духовної культури
 
З досвіду роботи ЦДБ та бібліотеки-філії с.Лози

Любов до малої Батьківщини, знання про свій рід, історію і культуру рідного краю - одна з складових виховання громадянина-патріота.

Історія Збаражчини насичена визначними подіями, в неї вписано не одну яскраву сторінку, сповнену героїзму і трагізму, радості і журби. Над Збаражем витає дух Богдана Хмельницького, Нестора Морозенка, Івана Богуна, Симона Петлюри, Дмитра Клячківського. Ця земля дала світові Дмитра Вишнівецького Байду, Івана Горбачевського, Олександра Смакулу.
У роботі з популяризації краєзнавчої літератури серед дітей, яка є
важливим напрямком діяльності бібліотек Збаразької ЦБС,
використовуються традиційні форми, що склалися за багато років, та впроваджуються нові.

Заслуговує на увагу робота клубу „Спілкування", який працює у районній бібліотеці. Одним із завдань клубу є виховання у дітей патріотичних почуттів, гордості за свою рідну землю, прищеплення шанобливого ставлення до історії, природи, традицій, фольклору, культурної спадщини краю. Хоча робота клубу передбачає різнопланові зустрічі та спілкування, та краєзнавство займає одне з основних місць.
Пізнати краще історію краю, сторінки його звитяги, життя талановитих людей, читачі бібліотеки змогли під час проведення літературно-історичної подорожі рідним краєм „ Люблю тебе, мій краю рідний і запах лип твоїх медовий ", краєзнавчої вікторини,, Збараж - місто в Медоборах", заочної подорожі містом „Вулицями рідного міста ",години пізнання „Духовні святині Збаражчини", години краєзнавчого портрету,, Співець землі Збаразької. А. П.Малевич" з циклу: „Наші славні земляки ".
Працівники бібліотеки докладають багато зусиль для того, щоб юні користувачі не тільки пасивно сприймали інформацію, але й самі долучалися до вивчення свого краю. Так під час проведення літературно-історичної подорожі „ Люблю тебе, мій краю рідний і запах лип твоїх медовий ", великий інтерес у дітей викликали легенди і перекази Збаражчини. Членам клубу було запропоновано провести літературну історико-краєзнавчу розвідку„Легенди рідного краю ".Роботи дітей згодом оформлено в тематичну папку, яка поповнила краєзнавчий фонд ЦДБ. Під час проведення заочної подорожі вулицями міста , яку працівники бібліотеки провели спільно з екскурсоводом І-шої категорії Національного заповідника „Замки Тернопілля " Тетяною Федорів, діти дізналися багато нового про історію міста, Замковий палац, про інші пам'ятки архітектури Збаража, впізнавали сучасне місто за старими фотографіями, відповіли на запитання вікторини. А результатом заочної подорожі містом „Вулицями рідного міста " та краєзнавчої вікторини „ Збараж - місто в Медоборах",став тематичний альбом „Древній і вічно юний ", в якому збираються матеріали про історію міста, перекази щодо його утворення, інформація про герб міста, дані про пам'ятники та пам'ятні знаки, які прикрашають вулиці міста.
Презентація книги Марцинишин В.А.,Марцинишин Н.Г. „Червона книга Збаражчини"з участю авторів сприяла вихованню у дітей дбайливого ставлення до природи рідного краю. Автори книги(місцеві краєзнавці, великі природолюби) під час зустрічі з членами клубу розповіли про заказники та пам'ятки природи місцевого значення, історію дослідження природи Збаражчини, про проведену дослідницьку та пошукову роботу, які передували написанню книги. Ознайомили присутніх з переліком рідкісних і зникаючих видів тварин та рослин, що занесені до „Червоної книги Збаражчини ". Презентація книги завершилась конкурсом малюнків та літературним пошуком легенд про квіти, які відмічені в„Червоній книзі Збаражчини " -„Квіти, овіяні легендами ".
Цікаво та змістовно проходять у бібліотеці презентації книг місцевих дитячих письменників. Найяскравішими з них були: година поезії за творами члена Національної спілки письменників України, керівника літературно-мистецької студії „ Рушник " В. Кравчука - „Світ моїх думок ",зустріч з письменницею, колишньою вчителькою, автором багатьох віршів для дітей -Тетяною Піщенко. Під час проведення цих зустрічей діти мали можливість ознайомитися з життєвим та творчим шляхом авторів, продекламувати їх вірші, послухати поезію в авторському виконанні. А також прочитати свої власні вірші.
Не менш захоплююче проходять заходи присвячені відзначенню ювілеїв письменників - уродженців краю. Традицією стало відзначати ювілеї наших земляків - Бориса Харчука(літературна година „Тепло долонь, і розуму, і серця я Україні милій віддаю "), Оксани Лятуринської(мистецька година „Княгиня української духовності "),Івана Гнатюка (година пізнання „Благословенний світ "),Петра Сороки(огляд літератури „День чудес ").
Члени гуртка залучаються до поповнення альбому „Вірші поетів рідного краю", який ведеться в бібліотеці з 1984 року, новими матеріалами.

Що стосується роботи сільських бібліотек, то в кожній з них, звичайно, проводиться краєзнавча робота серед користувачів-дітей,однак, хотілось би відмітити роботу бібліотеки-філії села Лози(бібліотекар Косяк Алла Дмитрівна).
Популяризації краєзнавчої літератури в цій бібліотеці сприяють масові заходи, які проводить бібліотека спільно з школою, товариством „Просвіта ", духовенством. Це краєзнавча гра „ Пам'ятати та берегти ", екскурс в минуле села Лози - краєзнавча палітра „Тут все священне, все твоє, бо просто зветься рідним краєм ", літературна подорож „Землі окраса -Замки Тернопілля ", еколого-краєзнавча мозаїка „Червона книга Збаражчини ", еко-лото „Лікарські рослини нашого краю ".
Особливої уваги в роботі бібліотеки заслуговує літературне краєзнавство, спрямоване на вивчення і популяризацію творчості славного земляка Бориса Микитовича Харчука, ім'я якого вписано яскравою сторінкою в скарбницю української літератури.
В бібліотеці-філії відведено читальний зал для світлиці Бориса Харчука, в якому, шляхом організації змістовної наочності: художніх творів, листів, фотографій, спогадів близьких, знайомих, односельців правдиво відтворено життєвий і творчий шлях письменника-земляка. Не залишають байдужими відвідувачів: стенд „Співець отчого краю", рукописна книга спогадів, бібліотечка письменника, подарована дочкою Роксаною, із автографами батька. Як дорога реліквія зберігається і читацький формуляр Бориса Микитовича.
Кожного року на початку вересня бібліотекар організовує екскурсії до Харчукової світлиці учнів 1-шого класу, під час яких розповідає маленьким лозівчанам про відомого письменника, який народився і зростав в їх селі, про цікаві книги, які він написав. Діти з великим захопленням розглядають все, що є в світлиці, та найбільшу цікавість в них викликає формуляр письменника та розповідь про те, як Борис Микитович відвідував бібліотеку, до якої зараз ходять вони.
Вже стало доброю традицією відзначати ювілеї великого співця Волині. До кожного заходу бібліотека готується дуже ретельно, співпрацюючи з школою, сільським клубом, духовенством, сільською радою залучаючи жителів села і, звичайно юних поціновувачів творчості відомого земляка.
В задумі на майбутнє створення бібліотеки-музею Бориса Харчука.

Всі ці заходи допомагають дітям взнати нові факти про минуле, осмислити сучасне, заглянути в майбутнє рідного міста, села - а отже, ще більше полюбити його. 
odb.te.ua © 2004-2018
розробка: vlasne.info


Будь-яку інформацію Ви
зможете знайти за допомогою
Карти сайту
 

  Хороші казки для хороших малят

Ви можете залишити свої побажання
та зауваження у нашій
Приймальні бібліотекаря