Архів документів / Надходження (архів) / Нові надходження за 2016 р. / Січень 2016 / Література для дітей середнього та старшого шкільного віку

Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей

Мартинюк, О. Незвичайні пригоди звичайного хлопця: збірка дитячих оповідань / Олексій Мартинюк; збірка дитячих оповідань / Олексій Мартинюк; мал. Юлії Марчук. - Тернопіль: Крок, 2015. - 48 с.: іл.

“Побувати на іншій планеті, врятувати дівчинку від злих інопланетян, пережити кінець світу, зустріти страшного монстра у шкільному коридорі та викликати небезпечну Пікову Даму – гадаєте це не можливо? Помиляєтесь – це все пережили герої даної книги. Ви поринете у вирій неймовірних пригод та переконайєтесь – це все реально”, – йдеться в описі книги.







 

Антологія "Україна-Європа" / упоряд. О. В. Красовицький; худож. - оформлювач П. П. Вировець. - Х.: Бібліотекар, 2015. - 573 с.


Ми жили в зовсім іншій країні, ніж живемо зараз. За цей рік країна пройшла нескінченно довгий шлях - від досить ситої і стабільної авторитарної держави з негативним економічним прогнозом, що поступово віддаляється від усе ще очікуваного європейського шляху, до країни, яка пережила тримісячну мирну революцію з трагічним, але переможним фіналом, втрату частини своєї території, піврічну війну на Сході, яка стала частиною плати за те, що народ відстояв європейський вектор. Зараз у нас абсолютно інша країна й інший народ.
Письменники, твори яких увійшли до антології, визначають обличчя нашої літератури. І це обличчя повернуто до Європи. В оповіданнях та уривках з ще не виданих романів - тема європейського минулого та майбутнього України. Тут же і трагічна сучасність - в антології є і складні міжнаціональні стосунки на території нашої країни, і тема Майдану, і навіть збитий боїнг.





Багряний, І. Сад Гетсиманський. Тигролови: романи / Іван Багряний; упоряд. О. Серьогіна; худож. В. О. Павленко. - К.: Україна, 2015. - 870 с.: іл.

 

Романи Івана Багряного «Сад Гетсиманський» та «Тигролови» ‑ небуденне явище в історії української прози XX століття. Про великий резонанс, який мали ці твори в літературно-мистецькому житті української діаспори, свідчать численні дослідження критиків, а також відгуки читачів, надруковані на шпальтах різних видань.












Загадки історії: для дітей середнього шкільного віку / уклад. Г. Є. Єрмановська; худож. - іл. Г. В. Беззубова; худож. - оформлювач Л. Д. Кіркач-Осіпова. - Х.: Фоліо, 2015. - 318 с.: іл.


Прочитавши цю книжку, ви дізнаєтесь, як часто ми вважаємо вигадкою те, що має під собою реальну основу, або ж навпаки — сприймаємо як факт легенди, що існували з давніх давен : Шарль Перро не вигадав лиходія на ім'я Синя Борода, а великий азійський завойовник Тимур був скоріше за все представником європеоїдної раси.
    Історія розкриває свої таємниці допитливим, і якщо ви будете цікавитися її загадками, то одержите відповіді на всі запитання.









Кальницький, М. Про Київ для дітей та батьків / Михайло Кальницький; худож. О. Г. Малакова. - К.: Варто, 2015. - 88 с.: іл.


Київ сьогодні — це столиця найбільшої європейської держави. І цілком закономірно, хочемо ми чи ні, наше місто стрімко перетворюється на величезний мегаполіс, що розвивається відповідно до свого статусу. Як будь-яка столиця він привабливий для проживання, оскільки є культурним, промисловим, науковим і торговельним центром країни.











Литовченко, Т. І. Шалені шахи / Тимур Литовченко, Олена Литовченко; худож. - оформлювач Л. П. Вировець. - Х.: Фоліо, 2015. - 315 с.


Що наше життя? Гра!. Для одних — карколомна шахова партія, для інших — протиборство держав і князівств, владних осіб та спадкоємців величезних станів, католиків та православних. Настав час розпочинати чергову партію. У великій грі життями, немов живі шахові фігури, зійшлися князі Василь-Костянтин Острозький і Дмитро Сангушко, княгині Беата Костелецька-Острозька і Гальшка Острозька, очільники перших козацьких повстань Криштоф Косинський і Северин Наливайко зі своїм братом Дем’яном, королі Стефан Баторій і Сигізмунд ІІІ Ваза, королева Анна Ягеллонка, полководець Станіслав Жолкевський.







Мензатюк, З. Дива українських храмів / Зірка Мензатюк. - Чернівці: Букрек, 2015. - 120 с.: іл.


Ця книжка, адресована юним читачам, розповідає про найвідоміші українські церкви та монастирі. У легкій доступній формі вона показує особливості сакрального мистецтва, різні стилі церковної архітектури, пояснює будову іконостаса, ознайомлює з чудотвор­ними іконами України, зі славними діяннями церковних братств, з українськими святими.










Мойсей українського духа / упоряд. О. Д. Михайлюк. - Львів: Артклас, 2015. - 564 с.: іл.


Автор-упорядник підготувала та зібрала, представлені священнослужителями, дослідниками, істориками та мистецтвознавцями науково-історичні та мистецькі, монографічні матеріали й документи про уні­кальну Особистість, одну з найвизначніших в історії українського народу XX століття – Вселенську постать Князя Української Церкви, Велетня Церковника, видатного українця Митрополита Андрея Шептицького.
Наш священний обов’язок пізнавати й поширювати дороговкази Митрополита Андрея, його Пастирські листи, послання, місійні діяння та харитативний спадок, які є вельми актуальними для нинішніх і прий­дешніх поколінь українців.






Орел, Л. Українська родина: обряди і традиції / Лідія Орел; худож. Ольга Веремійчик. - К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2015. - 512 с.: іл.
 

Ця книга є спробою побіжного огляду цілого людського життя у світлі української традиції. Народження, виховання дитини, побут неодруженої молоді, весілля, взаємини в родині і в громаді, окремі традиційні заняття… Хата і Божий дім – церква… Характерні обряди, пісні, побутові речі, дитячі ігри й іграшки…

 

 





Скляренко, В. М. Література України: для дітей середнього шкільного віку / В. М. Скляренко, Я. О. Батій; худож. - оформлювач Л. Д. Киркач. - 319 с.: іл.

Ця книга стане в нагоді учням середньої школи та взагалі тим, хто цікавиться літературою нашої держави. Бо творчі здобутки українських майстрів слова — як минулого, так і сучасності — заслуговують на більше, ніж відсторонена повага та швидке перегортання сторінок підручників.

Це видання розповідає не тільки про творчість україномовних письмен­ників нашої Батьківщини та української діаспори, а й російськомовних авторів, життя й творчість яких пов’язана з Україною, зокрема Шолом-Алейхема, М. Булгакова, Б. Чичибабіна та інших. Особлива увага була приділена давньому періоду мистецтва слова, оскільки саме він не дуже широко освітлюється в підручниках.







Смоленчук, М. Білі бланкети: історичний роман / Микола Смоленчук; худож. А. М. Надєждін. - Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2015. - 452 с.: іл.


У романі значне місце займає зображення боротьби козаків і селян, що до них масово приставали, проти шляхти. Привабливим є образ Северина Наливайка, відомого керівника народного повстання проти шляхти. Висвітлено суперечливий образ князя Острозького. З одного боку, він, багатий вельможа, люто ненавидить козаків. У романі зображено, як за наказом князя жорстоко розправляються з козацькими послами, не вважаючи їх навіть за людей, що викликає природний гнів запорожців. З другого боку, Острозький був палким противником унії, прихильником московського патріарха, і це обєктивно робило корисними для України деякі аспекти його діяльності. Роман густо заселений історичними і випадковими персонажами. . Cтан: дуже добрий.






Шудря, М. Лицарі булави: розповіді про українських гетьманів / Микола Шудря; худож. ред. Марта Іванівна Преварська. - К.: Велес, 2015. - 240 с.: іл.

 

До збірки входять історичні розвідки Заслуженого дія­ча мистецтв України, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка Миколи Шудрі про українських гетьма­нів.

Автор дає відповідь на запитання «Хто вони?» – родовід, освіта, вдача. Називає місця народження, поховання та інші маловідомі факти з життя Байди Вишневецького, Петра Са­гайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи та інших. Подано історичні довідки й уривки з відомих творів, які допо­магають краще розкрити образи славних синів України.







Капранов, В. Веселих свят! / Віталій Капранов, Дмитро Капранов; худож. Олександр Костенко, Олена Льовіна та ін. - К.: Зелений пес, 2014. - 104 с.: іл.


Книжка “Веселих свят!” коротко, зрозуміло, ілюстративно й практично розповідає історію свят із прадавніх часів, про те, як їх святкувати нині. Видання містить пісні з нотами, ігри з правилами й лічилками, страви з рецептами, рукомесло зі схемами, бо ж свято – це не тільки застілля. Окрім народних свят, у книжці є інформація про офіційні й міжнародні: День Незалежності, Новий Рік, День Книжки, День Знань, День Криму тощо. Львів’яни стануть першими читачами збірки, до книгарень вона надійде після Форуму видавців. А весь авторський гонорар від проданих примірників письменники віддадуть на потреби української армії.




Капранов, В. Мальована історія незалежності України / Віталій Капранов, Дмитро Капранов; худож. Юрко Журавель, Олександр Костенко та ін. - К.: Зелений пес, 2013. - 80 с.: іл.


Незалежність не впала з неба – державницька традиція живе на наших землях зі скіфських часів і фактично не переривалася до 1991-го. Короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та боротьба за її встановлення, а пантеон героїв дасть приклад для наслідування.
Це – книжка для дорослих і дітей, для батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки виросли українцями.
Люди споконвіку цікавилися минулим. Монах Нестор, наприклад, вивчав записи своїх попередників і писав «Повість минулих літ», а архимандрит Петро Могила розкопував руїни Десятинної церкви. Історія та археологія завжди ідуть поруч, даруючи нам знання про те, як і навіщо жили наші предки, за що боролися, про що мріяли. І допомагають знайти відповідь на питання – навіщо ми є на цій землі. Бо сучасне виростає з минулого. Так само, як і ми продовжимо своє життя у наступних поколіннях.
Історія – це не набір фактів і дат. Це безперервний процес, який не зупиняється ані на мить. Той, хто розуміє його, зможе зробити вірний вибір сьогодні.
Саме для цього, спираючись на праці гігантів української історії, археології та етнографії, ми вибудували цей єдиний ланцюг подій минулого, що врешті призвели до появи на мапі світу не¬залежної держави із назвою Україна. Нашої Батьківщини.



Лірник, С. Казки Лірника Сашка / Сашко Лірник; іл. Інокентія Коршунова. - К.: Зелений пес, 2014. - 72 с.: іл.


Нова книжка “Казки Лірника Сашка”, що побачила світ у видавництві “Зелений Пес” Братів Капранових, набула неабиякого розголосу завдяки своєму привабливому оформленню та ілюстраціям талановитого художника Інокентія Коршунова. “Мої казки – той щасливий випадок, коли подобаються і дітям, і дорослим. Я розказую їх – і всі слухають. І тішаться всі. Це жанр, який я сам вигадав, – українська химерна казка, – і в ньому кожен знаходить щось для себе. Хтось – цікаву оповідь, хтось – гумор, хтось – дивовижні пригоди, ще хтось – романтику, або й народний характер і побут”, – говорить про нову книгу Сашко Лірник. 





Лукашенко, Т. Українські обереги своїми руками / Тетяна Лукашенко; худож. ред. Л. О. Кратенко. - Х.: Аргументпринт, 2015. - 224 с.: іл. - (Корисна книга).


Наші прадіди-слов'яни здавна виготовляли обереги, бо добре знали про їхню дивовижну магічну силу. Нерідко за обереги правили символічні тварини, такі як їжак, зозуля, ведмідь, а також рослини на кшталт звіробою та папороті. Із плином часу нічого не змінилося - ми, як і раніше, шукаємо захисту у надприродних сил, хіба що форма оберегів трохи зазнала змін. Які обереги сьогодні є незамінними в побуті сучасного українця? Як зробити власноруч оберіг для себе та близьких? Чи справді вишиванка є не просто елементом одягу, але й сильним засобом захисту від негативного впливу? Відповіді ви знайдете на сторінках цієї книжки, що стане вашим власним оберегом на шляху до щастя, гармонії й родинного затишку.




Процюк, С. Чорне яблуко: роман про Архипа Тесленка / Степан Процюк. - К.: Академвидав, 2013. - 192 с. - (Автографи часу).


Роман Степана Процюка «Чорне яблуко» — драматична і зворушлива історія платонічного кохання Архипа Тесленка у складній панорамі його короткого життя.











Сверстюк, Є. Гоголь і українська ніч: есеї / Євген Сверстюк. - Вид. 2-ге, виправлене. - К.: КЛІО, 2013. - 328 с.: іл.


Тут зібрано твори, писані протягом трьох десятиліть – про Гоголя-романтика й гумориста, про сатирика і про релігійного мислителя, який взяв на себе непосильну місію – повернути Русь обличчям до Христа і поставити на дорогу правди й закону.










Тарасова, О. Таємничий світ ляльки-мотанки / Ольга Тарасова; худож. І. П. Медведовська. - К.: Либідь, 2015. - 200 с.: іл.


Запрошуємо всіх охочих до манливого світу ляльки-мотанки, яка є віддзеркаленням прадавньої культури, традицій і світовідчуття наших пращурів. Лялька-мотанка - не лише певний культурний символ. Це й потужний хатньо-побутовий оберіг, і обрядовий атрибут, і забавка для дітей і дорослих, і оригінальний сувенір, і прикраса інтер’єру оселі. Дізнатися про різновиди й призначення ляльок-мотанок, традиції, обряди й звичаї, з якими вони повя’зані, опанувати зовсім не складні способи їх виготовлення й зрештою мати напрочуд цікаве й корисне улюблене заняття на дозвіллі вам допоможе пропонована книжечка. Для широкого кола читачів, усіх, хто захоплюється українською народною творчістю. Стане в пригоді викладачам шкіл, центрів, гуртків дитячої та юнацької творчості, майстер-класів для дорослих і дітей.




Чередниченко, В. Про філателію всім: для юнацтва й дітей, спадкоємців філателістичних колекцій / Валерій Чередниченко. - К.: Смолоскип, 2015. - 112 с.: іл.


Пропонована книга — спроба укласти перший український посібник із колекціонування поштових марок. Видання складається з трьох частин: історичної, прикладної та інформативної. Місцями праця схожа на мемуари, оскільки автор був очевидцем діяльності впливових активістів Асоціації філателістів України й відповідальних працівників пошти в складний період становлення сучасної національної поштової марки й загалом філателії. Окрім офісних контактів, у своїх викладах він намагався використати також понад сорокалітній досвід безперервного майже щотижневого багатого на пригоди польового спілкування з тисячами вітчизняних і зарубіжних колег на клубних зустрічах та під час участі в спецпогашеннях у столиці й інших містах України та за її межами, а також на філателістичних виставках. Оскільки хобі, про яке йдеться, з однаковою силою притягує до себе різних, незалежно від віку й соціального статусу, людей: від школярів до королів і президентів — книга може стати в пригоді і пошановувачам поштових мініатюр дитячого й юнацького віку, і мало обізнаним у марках дорослим спадкоємцям колекцій. Видання не залишиться поза увагою й досвідчених колекціонерів та громадян, які вболівають за розбудову та зміцнення одного з атрибутів державності й чиї конструктивні зауваження та побажання з вдячністю будуть сприйняті автором і видавництвом.