Вітаємо на сайті Тернопільської обласної бібліотеки для дітей
За матеріалами статті: 
Ізмайлова, О. В. Дива, створені людиною: [сценарій] / О. В. Ізмайлова // Шкільна бібліотека. - 2015. - №9. - С. 50-52

 
Дива, створені людиною
1-й ведучий. Книга - одне з найбільших чу­дес, створених людиною. З тих пір, як люди на­вчилися писати, всю свою мудрість вони довіри­ли книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє.
Інсценізація казки «Про книжку і газету» Лії Вест.
2-й ведучий. Якось у домі з’явилась нова газе­та. Її поклали поряд зі старою книжкою. Газета вгледілася і почала розмову з книжкою.
1-й ведучий. Яка ти стара, пошарпана...
2-й ведучий. Книжка у відповідь нічого не сказала. Та газета не вгавала.
1-й ведучий. А я новенька, тільки-но віддру­кована. На мене всі чекають, поспішають дізна­тися останні новини.
2-й ведучий. Книжка так само мовчала. Але через деякий час усі в домі прочитали газету і викинули її геть. А стару книжку читають і перечитують ще й сьогодні, бо в ній зібрано багатовікову мудрість.
1-й ведучий. І справді, серед усіх джерел ін­формації книга завжди буде займати чільне міс­це. Що ж таке книга? Чи задумувався хто над цими словами? Упродовж усього життя ми неодноразово звертаємось до книги. Але такою, як зараз, книга була не завжди.
2-й ведучий. У стародавні часи на землі не було книжок, бо люди не вміли їх робити. А по­треба записувати, передавати іншим свої знан­ня, досвід та інші відомості виникла давно. Отож, сторінками найдавніших книжок става­ли камені та стінки печер. Записи замінювали малюнки.
1-й ведучий. Найперші книги з’явилися біль­ше п’яти тисяч років тому в Месопотамії. Це були глиняні таблички, на яких загостреною па­личкою наносилися знаки клиноподібної форми. Таблички обпікалися на вогні і набували міцнос­ті каменю. Кожна книга складалася з десятків або навіть сотень глиняних сторінок, покладе­них у дерев’яний ящик - найдавнішу книжкову палітурку. Така книга могла вміщувати в себе десятки, а іноді, й сотні глиняних табличок. Як ви розумієте, вага такої книги була дуже вели­кою і її могли собі дозволити багаті та впливові люди.
2-й ведучий. До наших днів дійшли відомо­сті про казково багату бібліотеку ассірійського царя Ашшурбаніпала, в якій зберігалися десят­ки тисяч книг з різних галузей знань: матема­тики, історії, медицини, географії і так далі. Під час пожежі царський палац загинув у вог­ні, але глиняні книги вціліли. З їх допомогою вчені змогли дізнатися історію стародавніх дер­жав в Месопотамії. Багато літературних творів Шумера, Ассирії, Вавилона увійшли до золотого фонду світової літератури.

1-й ведучий. У єгиптян книга мала вигляд стрічки. Тому, що папірус при згинанні ламався, а стрічку можна було скрутити в сувій. Вони були у вигляді стрічки кроків зі сто довжиною. Рядки писалися не у довжину стрічки, а у ба­гато стовпчиків. Таку книгу не можна було схо­вати в кишеню. Її носили в футлярах, на кожен футляр чіпляли бирку з назвою книги.
2-й ведучий. Цери - воскові книжечки були винайдені ще в часи древніх римлян. Вони були різноманітними, та в основному мали такий ви­гляд: декілька табличок-довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були пророблені у двох кутках до­щечки. Квадратну виїмку кожної дощечки на­повнювали воском. Писали на ній стальною па­личкою - етилом. У кожного школяра того часу була підвішена до пояса така табличка.
1-й ведучий. Берестяні книги виникли у нас на Русі. Для їх виготовлення брали берест (кору берези)у кип’ятили його, зішкрібали внутріш­ній шар кори, а потім обрізали по краях, надаючи правильної форми. Пройшовши таку оброб­ку, берест ставав еластичним і м’яким.
2-й ведучий. Йшов час і у книг із воску і па­пірусу з’явився суперник - пергамент. Його можна було різати, згинати, зшивати в книги. Окремі аркуші обрізалися по формату і скла­далися один на один, потім зшивалися і в та­кому вигляді вони віддавалися на оформлення. Пергаментні книги були дуже важкими і дуже дорогими, оскільки їх оздоблювали сріблом чи коштовностями, на багатьох книгах були зам­ки. До того ж на виготовлення однієї книги по­трібні були шкіри череди телят.Найцінніші книги приковували залізними ланцюгами до стовпів, щоб ніхто не міг ук­расти.
1-й ведучий. Люди відчували потребу в мате­ріалі для письма, який був би стійкий до часу, вологи та сонця. Нарешті допитливий розум людини винайшов папір.Винахідником паперу вважають китайця Цай Луня, який жив у І ст. З Китаю виробни­цтво паперу прийшло в Корею, Японію, Індію. У XII ст. таємниця виготовлення потрапила до Європи, але папір витіснив пергамент лише у XIII ст.
2-й ведучий. Протягом тисячоліть книга роз­множувалась рукописним способом. В Київські Русі переписування книг було відоме з IX ст. У Києві, що поклав початок великій давньоруській державі, при Софіївському соборі, при правлінні Ярослава Мудрого вже у першій по­ловині XI ст. діяв добре обладнаний, оснащений необхідним корпусом книг великокнязівський скрипторій (майстерня рукописних книг), з якого вийшли найдавніші, найперші книги.
У Імператорському університеті Св. Володимира було сконцентровано видання прак­тично всієї навчальної літератури для потреб не лише університету, а й усіх навчальних закла­дів Київського округу. Зараз це Національний Київський університет імені Тараса Шевченка Всі надруковані видання йшли в першу чергу до бібліотеки навчального закладу.
1-й ведучий. В цих бібліотеках мали можли­вість працювати лише студенти та викладачі. Процес створення та розвитку публічних бі­бліотечних закладів розпочався тільки у пер­шій половині XIX ст. Перші бібліотеки поча­ли з’являтися у великих губернських містах, а у повітових містах та селах їх майже не було. Громадські публічні бібліотеки мали працю­вати під постійним адміністративно-поліцей­ським наглядом. Так званий Ємський указ 1876 року Олександра II забороняв ввозити та публікувати українські книжки, зокрема за­боронялося викладання в початкових школах будь-яких дисциплін українською мовою.

2-й ведучий. Царський уряд не виділяв ко­штів на організацію бібліотек і тому вони від­кривалися і існували завдяки добровільним пожертвуванням, невеликим відрахуванням земських та міських закладів, платі, яку бра­ли за читання газет та книг членським вне­скам. Кожна бібліотека мала свій статут, свої правила.
1-й ведучий.
  • Читальний зал можна було відвідувати без­коштовно.
  • Книги та періодика видавалися до дому, але треба було дотримуватися декількох пунк­тів: «Ежемесячные журналы выдаются на дом членам библиотеки через месяц по получении, а подписчикам через полгода».
  • Читачі зобов’язані були повернути книги та періодичні видання не пізніше ніж за 7 днів.
  • За кожен прострочений день платили по 5 копійок на користь бібліотеки.
  • «Не возвратившие полученные из библио­теки книги и зданий или возвратившие их в испорченном виде платят стоимость их по ка­талогу».
2-й ведучий. Бібліотеки завжди дбали про свої фонди. Основне місце в них займали періо­дичні видання та художня література.
1-й ведучий. Із прадавніх часів відтоді, як людство винайшло писемність, книга стала не­обхідною, як життєдайна волога для всього, що народжується і зростає на нашій квітучій планеті. Тому до неї завжди ставилися з неабиякою пошаною.Книзі присвячено чимало народних прислів’їв та приказок, давайте ж їх згадаємо:
  • Навчання сонце, а книга - (віконце)
  • Читання - ось найкраще (навчання)
  • Книга вчить, як на світі (жить)
  • Книгу читай, розуму (набирай)
  • 3 книгою подружишся, розуму (наберешся)
  • Книгу читати - усе (знати)
  • Дім без книги - день без (сонця)
  • Книга добру навчить, від дурного (відверне)
2-й ведучий. Книжки, як люди: народжують­ся, страждають. І як люди хворіють. Під час хвороби люди звертаються до поліклініки, лі­карні, книжки ж лікують у спеціальних рестав­раційних майстернях. Та добре відомо, що будь-якій хворобі легше запобігти, ніж вилікуватися. 
1-й ведучий. То як не можна поводитись з книгою?
  • Не можна слинити палець, перегортаючи сторінку.
  • Не можна виривати сторінки.
  • Не можна кидати книги.
  • Не можна малювати та писати в книжці.
  • Не можна брати книгу брудними руками. Вони залишають на сторінках плями, роблять книгу неприємною.
2-й ведучий. А чого ще боїться книга?
  • Вологості. Від вологості псується палітурка.
  • Не можна читати під час їжі.
  • Не загинай сторінки і не перегинай палітур­ку. Книга боїться розсипатись на окремі листоч­ки. Під час читання користуйся закладками для книг.
  • Не кладіть у книжку олівці та інші предме­ти, від цього вона рветься.
  • Щоб книга чи підручник довго служили вам, обгорніть їх.
1-й ведучий. Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідно, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ні­коли не відчує себе обділеною, збіднілою і спустошеною.Саме до книги звертаємося ми упродовж жит­тя. Вона допомагає нам у навчанні, відкриває нові горизонти. Вона ніколи не стомлюється і завжди готова повести допитливого читача цікавими та нескінченими стежками неозорої Країни Знань. А чи вмієте ви працювати з книгою?

1-й ведучий.
  • Не поспішайте під час читання, читайте вдумливо.
  • Для кращого запам’ятовування робіть по­мітки в зошиті.
  • Закриваючи книгу, подумайте, чому вона вас навчила, що ви отримали, від чого відмови­лись у своїй поведінці.
  • Пам’ятайте! Книги пишуть для вас. Вмійте любити і берегти їх, вони віддячать знаннями.
2-й ведучий. У кожної людини є улюблені книжки, адже книга - це не тільки джерело знань, а ваш мудрий товариш, який не вміючи говорити, розказує про незвичайні пригоди і подорожі, дає поради, заспокоює, надихає.
Ти можеш із другом свсіім посваритись,
І навіть, образившись, тиждень мовчать.
А книрска не сердиться, книжка не злиться,
Вона лиш добра тебе буде навчать.
І сонце ясніше засвітить для тебе,
І небо засяє таке голубе!
Тобі подружитися з книжкою треба -
І книжка ніколи не зрадить тебе!
1-й ведучий. Сучасне українське книжко­ве мистецтво досягло розвитку і на сьогодні є невід’ємною складовою загальноєвропейської культури книги. І це не випадково, бо за пле­чима - тисячолітній творчий досвід. Книга в її традиційній формі може тільки потіснити­ся в розумних межах, «йдучи на зустріч» тех­нічному прогресу, але ніколи не втратить своїх провідних позицій.
2-й ведучий. Новітні винаходи поступово обме­жують поле діяльності книгодрукування. Пройде час і книгодрукування стане надбанням історії. Але і тоді людство не перестане цікавитися бага­товіковим шляхом друкарського верстата і його засновниками, що не шкодували ні сил, ні життя для тієї справи, яка здавалася їм над важливою.
1-й ведучий. Де б ви не вчилися, де б не пра­цювали, весь час будете звертатися за допомогою до книги, до підручника! То ж читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бо­дай однієї сторінки з нової книги.